ژئوممبران در صنعت عمران

ژئوممبران در صنعت عمران

ژئوممبران در صنعت عمرانژئوممبران ها ورق هایی از جنس  پلیمر هستند که به عنوان عایق در برابر آب و مواد شیمیایی مورد استفاده قرار می گیرند و جایگزین مناسبی برای روش هایی همچون استفاده از بتن و سیمان هستند. از جمله کاربرد های این ورق ها در صنعت عمران می باشد.

یکی از موارد استفاده از ورق های ژئوممبران در صنایع عمران، تونل ها هستند. برای حفاظت از تونل ها در برابر نشت آب از ژئوممبران ها در وجه داخلی و خارجی تونل استفاده می شد. همچنین ژئوممبران ها در پایدار سازی و عایق کردن سد ها و بند ها مورد استفاده قرار می گیرد. در معادن از ژئوممبران ها به عنوان عایق برای جلوگیری از آلودگی آب های زیر زمینی و همچنین جلوگیری از آلودگی خاک در هنگام استخراج با روش های لیچینگ استفاده می گردد. از دیگر کاربرد های ژئوممبران در عمران جلوگیری از فرسایش بتن در مقابل مواد شیمیایی می باشد. روف گاردن ها یا بام های سبز از دیگر مواردی هستند که برای ساخت آنها استفاده از ژئوممبران ضروری می باشد.

شرکت باندرا با 70 سال سابقه در صنعت اکستروژن دنیا رهبر جهانی در طراحی و ساخت ماشین آلات تولید ورق ژئوممبران در دنیا می باشد. ورق های ساخته شده توسط ماشین آلات باندرا دارای سطحی به صورت صاف و یا ناصاف (texturized) می باشد. هدف از تولید ورق های ناصاف ایجاد اصطکاک بر روی سطح کاربرد و جلوگیری از لیز خوردن ژئوممبران می باشد.

این ورق های پلی اتیلنی قابلیت اتصال به یکدیگر از طریق جوش حرارتی را دارند. شرکت باندرا با هدف انجام جوش حرارتی به بهترین نحو ممکن،  حاشیه های ورق های با سطح ناصاف را به صورت صاف تولید می نماید.