7 مزیت استفاده از فیلتر های خود تمیز شونده در مقایسه با فیلتر های متداول

7 مزیت استفاده از فیلتر های خود تمیز شونده در مقایسه با فیلتر های متداول

7 مزیت استفاده از فیلتر های خود تمیز شونده در مقایسه با فیلتر های متداول

کیفیت در فیلتراسیون همان چیزی است که اکثر صنایع به دنبال آن هستند. تمامی واحدهای تولیدی و صنعتی تمایل به تولید محصولات با کیفیت و با درجه خلوص بالا دارند تا از شهرت برند خود حفاظت کنند. از تولید کننده رنگ و رزین تا کارخانه های تولید مواد غذایی چند ملیتی، پتروشیمی ها و ... همه به دنبال خالص سازی و فیلتراسیون بهینه هستند. بسته به نوع صنعت و کاربرد، فیلتر های مختلفی همچون فیلتر کارتریج، فیلتر کیسه ای، کندل فیلتر یا فیلتر شمعی، فیلتر پلیسه ای یا فیلتر چین دار، فیلتر اسپارکلر، فیلتر سپراتور دوفازی، فیلتر پرس، فیلتر برنولی، استرینر ها و سایر فیلترهای مختلف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. در این میان فیلتر خود تمیز شونده یا فیلتر اتوماتیک صنعتی مزایای زیادی در مقایسه با سایر فیلتر های معمول دارند که در این مقاله به 7 مزیت این فیلتر ها در فرآیندهای صنعتی می پردازیم.

 

فیلتر خود تمیزشونده یا فیلتر اتوماتیک چیست؟

فیلتر های خود تمیز شونده دارای سیستم های خاصی هستند که به صورت خودکار ذرات ناخالصی محبوس شده در فیلتر را بعد از مدت زمان معین از محفظه فیلتر خارج می سازند. هنگامی که فیلتر ذرات ناخواسته را به دام می اندازد، فیلتر به گونه ای تنظیم شده است که در مدت زمان های مشخصی فلاش می کند و ذرات ناخالصی را خارج می سازد.

فیلتر های خود تمیز شونده با پیکربندی های مختلفی وجود دارند، به عنوان مثال این نوع فیلتر ها اجازه می دهند تا جریان تمیز از سیال در داخل سیستم به حرکت در بیاید و ناخالصی ها را از سیستم خارج سازد. این فیلتر ها بعد از مدت زمان معینی به صورت خودکار خود را تمیز می نمایند.

 

فیلتر، فیلتر خود تمیز شونده، فیلتر اتوماتیک، استرینر، استرینر مغناطیسی، مگنتیک ترپ، فیلتراسیون، فیلتر پتروشیمی

7 مزیت فیلترهای خود تمیز شونده

1.خودتمیز شوندگی فیلتر

از نام این نوع فیلتر ها پیداست که مزیت اصلی آنها تمیز شدن خودکار است. در بعضی انواع فیلترهای اتوماتیک یک پیستون مکانیکی وجود دارد که در امتداد حاشیه سبد حرکت می کند تا ذرات بزرگ را از محفظه فیلتر خارج کند. صنایعی که از فیلترهای معمولی استفاده می کنند در فواصل زمانی با مشکل تمیز کردن فیلتر روبرو هستند زیرا سبد فیلتر مسدود شده و تولید برای مدت زمان تمیزکاری باید متوقف شود. فیلتر خود تمیزشونده مشکل تعویض فیلتر مدیا را از بین می برد زیرا می توانید از همان سبد فیلتر برای مدت طولانی تری استفاده کنید و دیگر نیازی به نگرانی در مورد کارتریج های یکبار مصرف نیست. این نوع فیلتر ناخالصی ها را در یک محفظه تصفیه جمع می کند و دریچه های متحرک اتوماتیک اجازه می دهند ناخالصی ها از طریق لوله بین دو شیر خارج شود.

 

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتر خود تمیز شونده، فیلتر اتوماتیک، فیلتر پتروشیمی، فیلتر آب دمین، استرینر، استرینر صنعتی

2.طراحی منحصر به فرد

فیلتر خود تمیز شونده دارای طراحی منحصر به فردی است که می تواند به راحتی در مسیر خطوط فرایندی موجود نصب شده و بدون مشکل و به طور کارآمد کار کند. این نوع فیلتر به دلیل طراحی فشرده و استفاده در مسیر جریان پیوسته سیالات، به فیلتر بر خط inline نیز معروف است. طراحی این فیلتر ها به گونه ای است که می تواند جایگزین فیلترهای معمولی شود و به راحتی در مسیر فرایند قرار گیرد.

 

3.سیستم کنترلی فیلتر

سیستم کنترل فیلتر به شما امکان تنظیم فیلتر را بر اساس میزان ناخالصی ها می دهد و بعد تنظیم به راحتی و بدون نگرانی از گرفتگی فیلتر از سیستم فیلتراسیون استفاده نمایید. این کار به اپراتور اجازه می دهد تا زمان سوپاپ های پیستون و محرک را تنظیم کند. زمان هر دو مکانیزم به نوع سیال،  فشار و سایر پارامتر های فرایندی بستگی دارد. این امر باعث کاهش دخالت اپراتور و نظارت بر پردازش مواد می شود.

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتراسیون، فیلتر خود تمیز شونده، فیلتر اتوماتیک، استرینر، استرینر صنعتی، مگنتیک ترپ

 

4. فیلتراسیون موثر:

این نوع فیلتر نه تنها فرآیند را خودکار می کند بلکه سبب ایجاد فیلتراسیون موثر با کیفیت بالا نیز می شود.

 

5. تولید پیوسته با استفاده از فیلترهای خود تمیز شونده

فیلتر اتوماتیک خود شوینده برای کار مداوم و بدون وقفه 7/24 طراحی شده است. خاصیت خود تمیز شوندگی یا تمیز کردن خودکار، سبب ایجاد فرآیندی روان و مداوم است که نیاز به نیروی انسانی برای تمیز کردن بعد از هر بچ تولید را از بین می برد. فیلتر های خود تمیز شونده برای کاربرد های خاص که نیاز به فیلتراسیون پیوسته سیالات است، مورد استفاده قرار می گیرد. طراحی های منحصر به فرد در این نوع فیلتر ها سبب می شود ناخالصی های ناخواسته با استفاده از تجهیزات با قابلیت اطمینان بالا از سیال خارج شده و کیفیت محصول نهایی افزایش یابد. فیلتر خود تمیز شونده  قادر به فیلتر کردن هزاران لیتر سیال  با بازده بالا می باشد.

 

فیلتر، فیلتر مایعات، فیلتر سیالات، فیلتر سیالات ویسکوز، فیلتر آب صنعتی، فیلتر پتروشیمی، استرینر، استرینر پتروشیمی

 

6.  سهولت عملکرد

برای کار کردن با فیلترهای خود تمیز شونده فقط لازم است مهارت های اولیه بهره برداری را داشته باشید. در هنگام استفاده متوجه خواهید شد که این نوع فیلترها در هر کاربردی چقدر راحت هستند. پس از یکبار نصب در مکان مورد نظر، فیلتر های خود تمیز شونده کار خود را ادامه می دهند.

 

7- مقرون به صرفه

مقایسه فیلترهای خود تمیز شونده در مقایسه با فیلتر های معمولی، به صرفه بودن این نوع فلیتر ها در هزینه های جاری را نشان می دهد. هزینه های کمتر در نظافت، تعمیر و نگهداری دلیل مقرون به صرفه بودن فیلتر های خود تمیز شونده می باشد.  

 

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتر مقرون به صرفه، فیلتر اقتصادی، استرینر صنعتی، پتروشیمی، فیلتراسیون آب صنعتی

 

فیلتر های خود تمیزشونده در چه صنایعی مورد استفاده قرار می گیرند؟

بسته به نوع کاربرد می توان از فیلترهای اتوماتیک متفاوتی استفاده نمود. در این قسمت بعضی از صنایع معمول معرفی می گردند:

 • تصفیه آب
 • تصفیه فاضلاب
 • صنعت نفت، پلیمرو پتروشیمی
 • صنایع رنگ و رزین، پوشش های صنعتی و ادتیو
 • صنایع غذایی و نوشیدنی
 • نیروگاه هیدروالکتریک
 • صنایع شیمیایی
 • صنایع کشاورزی و دامپروری

 

فیلتر نیروگاه برق آبی، فیلتراسیون، فیلتر پتروشیمی، فیلتر آب صنعتی، فیلتر آب شور، فیلتر آب شیرین، استرینر صنعتی

نیروگاه هیدروالکتریک

 

فیلتر های خود تمیز شونده برای چه سیالاتی مورد استفاده قرار می گیرند؟

این نوع فیلترها برای فیلتراسیون محدوده گسترده ای از سیالات در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که به شرح زیر می باشند:

 •  انواع آب صنعتی: آب دریا (آب شور)، آب شیرین، آب رودخانه، آب خام، آب طبیعی، آب دمین، آب نرم، آب فرآیندی، آب خنک کننده، آب RO
 • سیالات حرارتی و خنک کننده، لیتیم بروماید
 • سیالات فرآیندی شامل آمین ها، متانول، انواع سوخت های فسیلی شامل  نفتا، بنزین، نفت سفید، گازوییل، نفت کوره (مازوت) و روان کننده ها شامل روغن های پایه، روغن موتور، روغن صنعتی، پارافین، واکس، فورفورال
 • انواع مونومر، پلیمر و اسید سیتریک
 • سیالات تخمیری از جمله آب گوشت تخمیری/ف آب جو تخمیری، اتانول و ...
 • سیالات مورد استفاده در ساخت لوازم آرایشی و بهداشتی، صابون مایع، سوربیتول و ...
 • انواع روغن خوراکی و صنعتی
 • انواع جوهر، رنگ، ادتیوها، کوتینگ ها، پوشش ها و رزین ها
 • انواع سیالات ویسکوز

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع  فیلتر، فیلتر های خود تمیز شونده (فیلتر اتوماتیک)، انواع استرینر و .... با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.