7 فاکتور تاثیرگذار در هنگام خرید استرینر، فیلتر و انواع سیستم فیلتراسیون

7 فاکتور تاثیرگذار در هنگام خرید استرینر، فیلتر و انواع سیستم فیلتراسیون

 

7 فاکتور تاثیرگذار در هنگام خرید استرینر، فیلتر و انواع سیستم فیلتراسیون

انتخاب صحیح استرینر و فیلتر صنعتی سبب کاهش زمان توقف تولید، کاهش آسیب به تجهیزات پایین دست و کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود و در عین حال کیفیت محصول را افزایش می دهد. استرینر و فیلتر صنعتی در انواع صنایع غذایی، صنایع شیمیایی، صنایع بهداشتی، صنایع دارویی، صنایع معدنی، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، صنعت پلاستیک و پلیمر و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. اما آنچه حائز اهمیت است، انتخاب صحیح ترین نوع استرینر و فیلتر صنعتی برای خط تولید یا واحد عملیاتی مورد نظر می باشد. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد با بررسی اجمالی در زمینه انواع استرینر و انواع فیلتر صنعتی و تفاوت استرینر و فیلتر و کاربرد های آنها،  به توضیح 7 عامل مهم و موثر در انتخاب بهترین نوع فیلتر و استرینر از لحاظ اندازه و سایزینگ می پردازد.

 

استرینر، استرینر صنعتی، استرینر مازوت، استرینر نوع Y، استرینر نوع Tف استرینر دوپلکس، استرینر داپلکس، استرینر مغناطیسی، فیلتراسیون

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر، فیلتر صنعتی و سیستم های فیلتراسیون

 

وجه تشابه استرینر و فیلتر صنعتی چیست؟

عملکرد سیستم های فیلتراسیون با استفاده از فیلتر و استرینر مشابه است. فیلتر و استرینر هر دو آلاینده های جامد ناخواسته را از مایعات جداسازی می کنند تا از تجهیزات فرایندی پایین دست محافظت کنند.

 

تفاوت استرینر و فیلتر چیست؟

هدف از استفاده از استرینر حذف ذرات معلق ناخواسته بزرگ از مایعات است. استفاده از استرینر در درجه اول برای محافظت در برابر آسیب تجهیزات پایین دست مانند پمپ ها می باشد. بسته به نوع کاربرد، استرینرها در اشکال و اندازه های مختلفی وجود دارند، اما یک ویژگی در آنها بسیار مهم است - استرینرها برای خارج سازی و تمیز کردن آسان طراحی شده اند. تمیز کردن سریع برای اطمینان از عملکرد مطلوب، منجر به زمان کمتر توقف خط می شود.

 

تفاوت فیلتر و استرینر، انتخاب فیلتر، انتخاب استرینر، میکرون ریتینگ مناسب، فیلتر صنعتی، فلتر نفت، گاز، پتروشیمی

 

در حالی که استرینر ها برای حذف ذرات بزرگتر استفاده می شوند، فیلترها برای حذف ذرات ناخواسته کوچکتر در مایعات و گازها استفاده می شوند. فیلترها معمولاً در مواقعی استفاده می شوند که مایع یا گازی که از سیستم عبور می کند فاقد اکثر آلودگی ها است، حتی آنهایی که به اندازه یک دانه شن و ماسه هستند. بسیاری از فیلترها قابل استفاده مجدد هستند، در حالی که بعضی دیگر باید به صورت دوره ای تعویض شوند.

 

انواع استرینر، فیلتر و تجهیزات فیلتراسیون

برای درک چگونگی انتخاب فیلتر و استرینر صنعتی از لحاظ نوع، اندازه و سایزینگ، داشتن اطلاعات عمومی در مورد انواع سیستم های فیلتراسیون در بازار جهانی مفید می باشد. در این قسمت به بررسی اجمالی انواع فیلتر و استرینر می پردازیم. لازم به ذکر است که فیلتر ها طبقه بندی بسیار گسترده تری از آنچه در این مقاله آورده شده است دارند. فیلترها بر اساس نوع سیال که می تواند مایع، مایع ویسکوز، گاز و هوا باشد، انواع مختلفی دارند. همچنین فیلتر ها را می توان بر اساس مقیاس فیلتراسیون نیز دسته بندی کرد که شامل میکروفیلتراسیون، اولترافیلتراسیون، فیلتراسیون نانو و اسمز معکوس می باشند که در مقاله ای جداگانه تحت عنوان انواع فیلتر صنایع غذایی به آن پرداخته ایم.

 

فیلتر، فیلتر صنایع غذایی، فیلتر نفت، گاز، پتروشیمی، استرینر مازوت؛ فیلتر نیروگاهی، فیلتر آب شیرین کن، فیلتر صنایع لبنی

 

همچنین مکانیسم فیلتراسیون را می توان به دو نوع فیلتراسیون سطحی و فیلتراسیون عمقی تقسیم نمود. فیلتراسیون سطحی معمولاً برای غلظت های بالاتر ذرات ناخالصی استفاده می شوند، در حالی که فیلتراسیون عمقی برای غلظت های کمتر استفاده می شوند. فیلتراسیون سطحی معمولاً برای کاربردهایی که نیاز به شستشوی معکوس دارند، مناسب ترند. مکانیسم فیلتراسیون سطحی به این معنی است که ذرات ناخالصی بیشتر روی سطح مدیای فیلتراسیون متوقف می شوند و لایه ای از مواد را تشکیل می دهند که باعث افزایش کارایی یا fineness ذرات نگهداری شده می باشد. مکانیسم فیلتراسیون عمقی به مدیای فیلتراسیون ضخیم تر یا چند لایه اشاره دارد که مارپیچی برای توقف و نگهداری ذرات ناخالصی ایجاد می کند. ذرات بزرگ تر با مکانیسم فیلتراسیون سطحی متوقف می شوند و ذرات کوچکتر با مکانسیم فیلتراسیون عمقی متوقف می شوند.

 

فیلتراسیون، فیلتراسیون سطحی، فیلتراسیون عمقی، فیلتر صنعتی، فیلتر هوا، فیلتر گاز، فیلتر آب شیرین کن، فیلتر نفت و گاز و پتروشیمی

انواع فیلتر

بگ فیلتر

 سیستم های بگ فیلتر Bag filteration از محفظه فیلتر (هوزینگ) و کیسه های فیلتر ساخته شده از مش نمدی یا پارچه ای تشکیل شده است که یا دوخته می شوند و یا جوش داده می شوند. سیستم فیلتراسیون کیسه ای یا بگ فیلتر  به طور کلی در محدوده قیمت ارزان هستند و در طیف وسیعی از شرایط فرآیند به خوبی کار می کند. در برخی موارد هوزینگ ها با استیم جکت ارائه می شوند.

 

بگ فیلتر، فیلتر کیسه ای، فیلتر صنایع غذایی، استرینر، استرینر نوع Y، استرینر نوع T، استرینر دوپلکس، استرینر داپلکس، استرینر مغناطیسی، صافی صنایع غذایی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع فیلتر های سبدی

 

کارتریج فیلتر

 سیستم های فیلتراسیون کارتریجی یا کارتریج فیلتر از فیلترهای مدولار در یک محفظه یا هوزینگ استفاده می کنند، بنابراین این سبک به طور کلی طول عمر بیشتری را ارائه می دهد.

فیلتر شمعی  (کندل فیلتر)

فیلتر شمعی یا کندل فیلتر  شامل تعدادی از المنت های فیلتر ، "کندل" است که در یک مخزن تحت فشار قرار دارد. فیلتراسیون از خارج به داخل می باشد. المنت ها خود از یک تکیه گاه پوشیده شده با پارچه فیلتر لوله ای تشکیل می شوند. المنت ها  به طور عمودی در یک مخزن تحت فشار قرار می گیرند و یک سیستم شیر در پایه واحد فیلتراسیون وجود دارد تا تخلیه کیک را فراهم کند.

 

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتر شمعی، فیلتر کارتریج، فیلتر خود تمیز کننده، فیلتر آب دریا، فیلتر نفت گاز پتروشیمی، فیلتر گاز، فیلتر سبدی، استرینر

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع کندل فیلترهای اتوماتیک

فیلتر خود تمیز شونده

فیلترهای خود تمیزکننده اتوماتیک شستشوی لوله ای و تمیزکاری مکانیکی را برای جریان مداوم، نگهداری ساده و عملکرد بدون نگرانی، صرفه جویی در نیروی کار و تولید در زمان کم ارائه می دهند.

 

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتر خود تمیز شونده، فیلتر خود تمیز کننده، فیلتر اتوماتیک، فیلتر خودکار، استرینر، فیلتراسیون، فیلتر نفت گاز پتروشیمی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع فیلتر های خود تمیز شونده

 

انواع استرینر

استرینر ها در راستای خطوط لوله برای جداسازی ذرات ناخالصی جامد از مایع در سیال در حال حرکت هستند. استرینر ها را می توان تمیز کرد و دوباره استفاده نمود. استرینر ها در انواع مختلفی موجود می باشند:

استرینر سبدی

استرینر های سبدی معمولا در لوله کشی های افقی مورد استفاده قرار می گیرند. دارای محفظه جمع آوری ناخالصی ها و تخلیه است که باید در پایین ترین موقعیت ممکن قرار می گیرند. استرینر های سبدی می تواند به صورت سیمپلکس simplex  باشد که در آن بسکت استرینر به صورت تک واحد باشد.

 

استرینر، استرینر سبدی، استرینر نوع T، استرینر نوع Y، استرینر مغناطیسی، صافی مغناطیسی، فیلتر صنعتی، فیلتر صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، فیلتر صنایع غذایی، فیلتراسیون

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر سبدی

 

و یا می تواند به صورت استرینر دوپلکس ( دوبلکس یا داپلکس) duplex باشد که در آن استرینر با دو سبد طراحی می شود و در صورتی که یکی از سبد ها مسدود شد می توان بدون توقف جریان با شیفت به سبد دیگر فرایند تمیز سازی را انجام داد. این نوع استرینر ها را می توان با متالوژی های مختلف و به صورت پوشش داده شده بر اساس نیاز مشتری تحویل داد.

 

استرینر، استرینر داپلکس، استرینر دوپلکس، استرینر سبدی، استرینر دوقلو، استرینر نوع T، استرینر نوع Y، فیلتر، فیلتراسیون، فیلتر صنعتی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر دوپلکس

 

استرینر نوع Y

استرینر Y نوعی از استرینر است که هم در لوله کشی های افقی و هم در لوله کشی های عمودی مورد استفاده قرار می گیرد. استرینر Y دارای دامنه فشار عملیاتی بالاتری نسبت به استرینر های سبدی هستند.

استرینر نوع T

بعضی اوقات استفاده از استرینر نوع Y  به دلیل نوع دسترسی به پایپینگ کاربردی نیست. در این موارد از استرینر نوع T برای محافظت از پمپ ها، ولو ها و سایر تجهیزات استفاده می شود. این نوع استرینر در راستای محور خط لوله نصب  می شوند، اما در تاسیسات لوله افست و زاویه دار نیز قابل نصب هستند.

استرینر، استرینر صنعتی، استرینر نوع Y، استرینر نوع T، استرینر دوپلکس، استرینر داپلکس، استرینر سیمپلکس، استرینر مازوت، فیلتر صنعتی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر نوع Y  و نوع T

 

استرینر مغناطیسی (تله مغناطیسی)

استرینر های مغناطیسی با هدف جداسازی ناخالصی های فلزی مغناطیسی حاصل از فرسایش خطوط فرآیندی مورد استفاده قرار می گیرند. استرینر مغناطیسی (فیلترهای مغناطیسی، صافی مغناطیسی، تله مغناطیسی) سیستم های حذف آهن، ذرات مغناطیسی و سایر ذرات فرو مغناطیسی موجود درسیالات مایع هستند. وقتی به طور مناسب در سیستم جدا کننده قرار بگیرند، ذرات فلز آهن، نیکل و کبالت (یا ذراتی که سطح فعالیت مغناطیسی مشخصی دارند) را جذب کرده و نگه می دارند.

استرینر، استرینر صنعتی، استرینر مغناطیسی، تله مغناطیسی، صافی مغناطیسی، فیلتر مغناطیسی، استرینر نفت و گاز و پتروشیمی، استرینر صنایع غذایی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر و فیلتر مغناطیسی

 

کاربردهای اصلی آنها برای به دام انداختن و نگه داشتن ذرات ناخالصی مغناطیسی، و ذرات فرسایش یافته فلزی مغناطیسی و فرومغناطیسی ماشین آلات در سیستم های روغن کاری و سیستم های هیدرولیکی (به ویژه هنگام کار در سیستم جدید)، حذف ذرات آهنی در سرامیک در صنعت سفالگری، حذف ذرات آهنی از فرآیند خطوط صنایع غذایی و نوار نقاله های پنوماتیک و کاربرد هایی از این دست می باشد. المنت های استفاده شده در این نوع استرینر، مگنت های دائم با قدرت جذب بالا هستند.

استرینر موقت

استرینر موقت اغلب به شکل مخروط هستند. از استرینر موقت برای راه اندازی و استارت آپ فرآیند های عملیاتی استفاده می شود.

انواع دیگر استرینر ها شامل استرینر های  بک فلاش، اتوماتیک خود تمیز شونده و کاربرد های مخصوص می باشند.

 

7 عامل موثر در انتخاب استرینر، فیلتر و سیستم فیلتراسیون

1.اندازه لوله 

اندازه استرینر یا فیلتر باید متناسب با لوله موجود باشد. بعلاوه، ساختار لوله (لوله کشی افقی یا عمودی یا زاویه دار) بر اینکه کدام نوع فیلتراسیون صنعتی بهترین حالت را دارد، تأثیر می گذارد.

2. نرخ جریان  (دبی)

به صورت کلی طراحی استرینر و فیلتر باید به گونه ای باشد که ماکسیمم جریان تامین شود. برای فیلتر هایی که بک فلاش back-flush دارند ، مینیمم جریان نیز مهم می باشد.

3. محدوده دما و فشار

فیلترها همیشه بر اساس حداکثر فشار درجه بندی می شوند. در فیلتر های خودکار (اتوماتیک) و یا خودتمیزشونده کمترین فشار نیز نقش مهمی دارند.

 

انتخاب فیلترصنعتی، خرید فیلترصنعتی، قیمت فیلترصنعتی، سیستم فیلتراسیون، قیمت استرینر، خرید استرینر، بهترین استرین، بهترین سیستم فیلتراسیون

 

4. اندازه ذرات ناخالصی و مشخصات آنها

اندازه ذرات ناخالصی نقش مهم در انتخاب مش (تعداد حفره در اینچ) و میکرون ریتینگ فیلتر و استرینر دارند. میکرون ریتینگ تعیین کننده ابعاد ذراتی است که باید از سیال جداسازی شود.

5. تعمیر و نگهداری

در صورتی که خط تولیدی امکان توقف برای تمیزکاری را ندارد می توان از استرینر دوپلکس استفاده نمود تا با پر شدن یکی از سبدها، سبد دیگر وارد جریان شود و در این حین استرینر نیز تمیز گردد. برای کاربرد های حساس تر می توان از فیلتر های خود تمیز شونده(فیلتر خود تمیز کننده یا فیلتر اتوماتیک) استفاده کرد. در این حالت نیز نیاز به توقف جریان تولید یا باز کردن لوله ها نمی باشد.

6. فرآیند پیوسته یا بچ

در صورتی که فرآیند بدون توقف برای مدت طولانی کارکند، فیلتراسیون پیوسته مورد نیاز است.

7. مواد مورد استفاده در  ساخت فیلتر یا استرینر

غالباً جنس مواد مورد استفاده در ساخت فیلتر و استرینر همانند جنس خطوط لوله انتخاب می شود تا هم برای سیال مورد استفاده مناسب باشد و هم ضریب انبساط یکسان با خطوط لوه داشته باشند. اگر سیال مورد فیلتراسیون دارای واکنش پذیری خطرناک باشد، باید از مدیای فیلتراسیون خاص استفاده نمود.

به طور خلاصه انتخاب استرینر، فیلتر و سایزینگ فیلتراسیون به عواملی همچون نوع سیال مورد فیلتراسیون، ناخالصی هایی که باید جداسازی شوند و نوع فرآیند بستگی دارد. همچنین راهکار فیلتراسیون ایده آل بستگی به این موضوع دارد که آیا فرآیند را میتوان متوقف کرد یا باید از فیلتر های اتوماتیک برای تمیز سازی استفاده نمود. دانستن چگونگی انتخاب فیلتر، استرینر و سایزینگ فیلتراسیون، نقش چشم گیری در محافظت از تجهیزات پایین دست در برابر آسیب های ناشی از ناخالصی ها دارد.

فیلتر، فیلتر صنعتی، فیلتراسیون، فیلتر صنایع غذایی، فیلتر نفت و گاز و پتروشیمی، فیلتر صنایع لبنیف فیلتر صنایع شیمیایی، فیلتر گاز، فیلتر آب، فیلتر هوا

شرکت دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع استرینر، فیلتر، مدیای فیلتراسیون صنعتی، تجاری و شهری می باشد. استرینر ها و فیلتر ها در انواع مختلف برای سیالات مایع و گاز در صنایع مختلف همچون نفت و گاز و پتروشیمی، صنایع شیمیایی، صنایع بهداشتی، صنایع غذایی، صنایع تولید نوشیدنی، صنایع لبنی، صنایع دارویی، بیوتکنولوژی، صنایع پلاستیک و پلیمر، صنایع معدنی، نیروگاه ها، صنایع شیرین سازی آب دریا، صنایع تولید روغن های روان کننده صنعتی، نفت کوره (مازوت)، انرژی های تجدید پذیر، صنایع کاغذ و پالپ، صنایع دریایی و حمل و نقل، تصفیه آب صنعتی، تصفیه آب شهری، تصفیه آب خام، تصفیه آب شور، سیستم های خنک کننده، صنایع فولاد و غیره کاربرد دارد.

همچنین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد برای جداسازی ناخالصی های فلزی مغناطیسی و غیر مغناطیسی، سیستم های مگنت صنعتی و متال دتکتور نیز ارائه می دهد.

خالص سازی فرآیند خود را به ما بسپارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع فیلتر و استرینر با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.