کنترل ایمنی قهوه، چای، شیر خشک توسط متال دتکتور صنایع غذایی، دستگاه بازرسی اشعه ایکس و سورتینگ

کنترل ایمنی قهوه، چای، شیر خشک توسط متال دتکتور صنایع غذایی، دستگاه بازرسی اشعه ایکس و سورتینگ

کنترل ایمنی و تضمین کیفیت قهوه، چای و شیر خشک توسط متال دتکتور صنایع غذایی، دستگاه بازرسی اشعه ایکس و سورتینگ

 

آلاینده های محصولات صنایع غذایی همچون قهوه، چای، شیر خشک بر سه قسم می باشد: آلاینده های شیمیایی، آلاینده های بیولوژیکی و آلاینده های فیزیکی. در این مقاله به معرفی تجهیزات مورد استفاده برای جلوگیری از حضور آلاینده های فیزیکی در این محصولات می پردازیم و تجربه مشتریان این صنعت را بیان می نماییم. آلاینده های فیزیکی یا اجسام خارجی در محصولات صنایع غذایی منجر به جراحت در دهان، گلو و در مواردی منجر به خفگی مصرف کننده می گردد. تجهیزات مورد بررسی، متال دتکتور صنایع غذایی، دستگاه بازرسی با اشعه ایکس و دستگاه سورتینگ می باشد. متال دتکتور صنایع غذایی برای شناسایی و جداسازی آلاینده های فیزیکی از نوع فلزی مورد استفاده قرار می گیرند. دستگاه بازرسی با اشعه ایکس برای شناسایی و جداسازی انواع آلاینده های فیزیکی از جمله سنگ زیره، خرده شیشه، فلز، چوب، پلاستیک در محصولات بسته بندی شده مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه سورتینگ با هدف جداسازی محصولات نامرغوب از لحاظ جنس، رنگ و اندازه مورد استفاده قرار می گیرد.

متال دتکتور صنایع غذایی و دستگاه سورتینگ و فلزیاب صنعتی برای قهوه، چای و شیر خشک شرکت دیباج صنعت پاسارگاد

 

استاندارد ایمنی مواد غذایی از کجا آغاز شد؟

باورش سخت است، اما اولین بار ناسا مفهوم ایمنی مواد غذایی HACCP را در سال 1959 برای اطمینان از کیفیت مواد غذایی در صنعت فضایی مطرح نمود و دستورالعمل تهیه، تولید، ذخیره و فرآوری مواد غذایی 100٪ ایمن فضایی را صادر کرد. درسال 1963 سازمان بهداشت جهانی WHO و سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد FAO بر اساس این دستورالعمل مجموعه استاندارد های مواد غذایی در زمینه تولید و ایمنی مواد غذایی با نام Codex Alimentarius ایجاد نمود. این توسعه شامل مفهوم HACCP نیز شد.

 

ایمنی مواد غذایی و کسب استاندارد های سازمان غذا و دارو با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد و دستگاه بازرسی با اشعه ایکس و دستگاه سورتینگ

 

انواع استاندارد های مواد غذایی

 • HACCP (تجزیه و تحلیل خطر و نقاط کنترل بحرانی) تجزیه و تحلیل خطر، احتمال وقوع، میزان خسارت و احتمال کشف اجسام خارجی را در نقاط مهم در فرایند تولید در نظر می گیرد. اجرای مفهوم HACCP با هدف شناسایی، جلوگیری یا کاهش خطراتی که می تواند اثرات مضر برای سلامتی مصرف کنندگان نهایی داشته باشد مورد استفاده قرار می گیرد.
 • BRC استاندارد جهانی ایمنی مواد غذایی
 • IFS استانداردهای کیفیت و ایمنی مواد غذایی برای برندهای تجاری
 • FSSC استاندارد جهانی برای اطمینان از ایمنی مواد غذایی در تولید مواد غذایی
 • SQF کاهش خطرات غذایی و تضمین امنیت مستمر در کل زنجیره تأمین

 

کنترل ایمنی و تضمین کیفیت چای، قهوه، شیر خشک با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی، بازرسی با اشعه ایکس و دستگاه سورتینگ

 

تجهیزات نظارت بر ایمنی، کنترل و تضمین کیفیت قهوه، چای، شیر خشک

 1. متال دتکتور صنایع غذایی (فلزیاب صنعتی)
 2. بازرسی محصولات صنایع غذایی با اشعه ایکس
 3. دستگاه سورتینگ

 

ایمنی مواد غذایی، تضمین کیفیت چای، قهوه، شیر برای گرفتن استاندارد های HACCP و BRC توسط متال دتکتور صنایع غذایی

متال دتکتور صنایع غذایی مورد استفاده در صنعت قهوه، چای، شیر خشک

متال دتکتور صنایع غذایی با بهره گیری از تکنولوژی های مدرن به تشخیص و جداسازی انواع فلزات می پردازد. در انتخاب یک دستگاه متال دتکتور صنایع غذایی باید به دو نکته توجه نمود. نکته اول نوع ناخالصی فلزی می باشد. ناخالصی های فلزی می توانند در دو نوع فلزات آهنی و فلزات غیر آهنی باشند. فلزات آهنی، جز ناخالصی های مغناطیسی و فلزات غیر آهنی جز ناخالصی های غیر مغناطیسی طبقه بندی می شوند. بعضی از تولید کنندگان تنها به استفاده از مگنت یا آهنربای صنعتی بسنده می کنند، لیکن استفاده از مگنت در کارخانجات تولید و بسته بندی قهوه، چای و شیر خشک کافی نیست. زیرا فلزات غیر آهنی و مهم تر از همه استیل های نگیر که بدنه بسیاری از دستگاه های فرایند را تشکیل می دهند توسط مگنت یا آهنربای صنعتی جداسازی نمی شوند. متال دتکتور صنایع غذایی (فلزیاب صنعتی)، تولید کننده را قادر می سازد تا انواع ناخالصی فلزی همچون فلزات آهنی، غیر آهنی، استنلس استیل (فولاد ضد زنگ)، آلومینیم، چدن، برنج و ... را از خط تولید، فرآوری و بسته بندی قهوه، شیر خشک و چای جداسازی نماید.

 

متال دتکتور صنایع غذایی، متال دتکتور نوار نقاله، متال دتکتور صنعت غذا برای چای، قهوه و شیرخشک و محصولات پودری

 

نکته دوم حساسیت متال دتکتور صنایع غذایی می باشد. منظور از حساسیت، قدرت تشخیص یک متال دتکتور می باشد. هر چه حساسیت یک متال دتکتور بالاتر باشد، یعنی ناخالصی های فلزی با ابعاد کوچکتری را تشخیص می دهد. این نکته برای تولید کنندگان صنایع غذایی بسیار حائز اهمیت است زیرا صنایع غذایی با انواع چالش های ایمنی مواد غذایی مواجه هستند.

متال دتکتور های صنایع غذایی بسته به نوع محصول و محل کاربرد در انواع مختلفی اراته می شوند:

 

تجربه شرکت تولید کننده قهوه در استفاده از دستگاه متال دتکتور صنایع غذایی

قهوه ال یمنی، یک شرکت مصری مستقر در قاهره، تولید کننده برجسته قهوه ترکی است. قهوه ال یمنی که از سال 1940 از کارخانه 10،000 متر مربع خود بهره می برد و از جدیدترین ماشین آلات پیشرفته برای بهبود کیفیت محصول و اطمینان از رضایت مشتری استفاده می نماید. این کارخانه با کلیه استانداردهای IFS ، ISO 9001  و HACCP مطابقت دارد و دارای مجوزهای با کیفیت بسیاری از سازمانهای خارجی است.

 

خرید متال دتکتور صنایع غذایی برای کارخانه قهوه ، چای، شیرخشک توسط یکی از بزرگترین تولیدکنندگان قهوه

برای جداسازی ناخالصی های فلزی حاصل از سایش ماشین آلات در قهوه، این شرکت به متال دتکتور صنایع غذایی نیاز داشت که تمام الزامات HACCP  و IFS را برآورده کند و در واحد جداسازی به جای فلپ نیاز به قیف گردانی داشت تا مشکل در ذخایر محصولش ایجاد نشود. از این رو شرکت قهوه ال یمنی، متال دتکتور صنایع غذایی از شرکت Sesotec ( S S سابق) با  مدل Rapid 8000 شامل سیستم ریجکت کامل طراحی شده برای مواد فله در حال سقوط آزاد را خریداری نمود.

 

متال دتکتر صنایع غذایی (فلزیاب صنعتی) برای قهوه، چای و شیر خشک

 این مدل متال دتکتور صنایع غذایی به دلیل حساسیت بالا و سهولت استفاده از آن، ناخالصی های فلزی مغناطیسی و غیر مغناطیسی، حتی در صورت محصور شدن ناخالصی در محصول، را تشخیص و جداسازی می نماید. این مدل متال دتکتور مخصوص صنایع غذایی که مجبور به رعایت ایمنی در سطح عالی هستند، همچون صنعت تولید و بسته بندی قهوه، چای، شیر خشک و ... می باشد. ارتفاع کم این نوع متال دتکتور صنایع غذایی، سبب ادغام آسان این دستگاه در لوله های موجود در کارخانه تولید و بسته بندی قهوه، چای و شیر خشک می شود.

 

بازرسی محصولات صنایع غذایی همچون قهوه، چای، شیر خشک با اشعه ایکس

دستگاه بازرسی محصول با اشعه ایکس توانایی تشخیص و جداسازی انواع آلاینده های فیزیکی همچون سنگ، سرامیک، شیشه، پلاستیک، فلز و ... را در مواد غذایی بسته بندی شده مطابق با استاندارد های صنایع غذایی دارد. بسته بندی های محصول می تواند از جنس های مختلف حتی بسته بندی های متالایز باشد. این دستگاه معمولاً در انتهای خط تولید و برای تضمین کیفیت نهایی محصول در هنگام خروج از کارخانه مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد و به تولید کنندگان و صنایع بسته بندی مواد غذایی همچون قهوه، چای، شیر خشک و ... کمک می کند تا به سهولت ممیزی سیستم های مدیریت ایمنی مواد غذایی جهت درج لوگوهای HACCP بر روی لیبل محصول توسط سازمان های مربوطه را پشت سر بگذارند.

 

ایمنی مواد غذایی و تضمین کیفیت قهوه، چای، شیر خشک با متال دتکتور صنایع غذایی و دستگاه بازرسی با اشعه ایکس

 

تجربه شرکت تایلندی تولید کننده قهوه در استفاده از دستگاه بازرسی اشعه ایکس

شرکت تایلندی Khao Shong به دنبال راه حلی کارآمد برای تشخیص انواع آلاینده های فیزیکی در پودر انواع قهوه، قهوه فوری 3 در 1، کاپوچینو، کافی میکس و ... بود، مخصوصا برای قهوه های فوری در ساشه های متالایز شده که مورد توجه طیف وسیعی از مشتریانی است که هر روزه با سبک زندگی پر مشغله به فکر نوشیدن یک فنجان قهوه فوری برای کسب آرامش مجدد هستند.

این قهوه های فوری در بسته بندی های کوچک متالایز شده یا ساشه طراحی شده اند تا به راحتی برای مصرف کننده قابل حمل باشند و در طعم های مختلف قهوه تلخ، قهوه اسپرسو، کافه لاته، کافه ماکیاتو، کارامل ماکیاتو عرضه می شوند. در هنگام تولید کافی میکس یا قهوه های فوری 3 در 1 ( قهوه فوری، پودر شیر و شکر) احتمال وجود ذرات فلزی حاصل از شکستگی دستگاه های فرآیند بسیار زیاد است و این نوع آلاینده های فیزیکی می تواند محصولات قهوه را آلوده نماید. تشخیص ناخالصی فلزی برای انواع کافی میکس در بسته بندی های متالایز شده با روش های متداول مشکل می باشد.

 

خرید متال دتکتور صنعتی و دستگاه بازرسی با اشعه ایکس برای ایمنی مواد غذایی و کسب گواهینامه HACCP توسط بزرگ ترین تولید کننده تایلندی قهوه و چای و شیرخشک

 

مدیر عامل شرکت Khao Shong  ، آقای Chana Chiralerspong  می گوید: " سیستم های بازرسی با اشعه ایکس شرکت Sesotec بهترین تکنولوژی موجود برای رفع نیاز مبرم شرکت ما در مدیریت تضمین کیفیت محصول می باشد. همچنین خدمات پس از فروش شرکت Sesotec ما را بیش از پیش متقاعد ساخت تا بر تصمیم خود برای خرید دستگاه بازرسی با اشعه ایکس شرکت Sesotec از مدل Raycon مصمم شویم."

دستگاه نظارت و بازرسی با اشعه ایکس شرکت Sesotec انواع آلاینده های فیزیکی همچون ذرات پلاستیک، PVC، تکه های لاستیک، سنگ ریزه، شیشه خرده، خرده سرامیک را در قهوه شناسایی می نماید.

انواع محصولات مورد بازرسی با این دستگاه نظارت با اشعه ایکس به شرح زیر می باشد:

 • قهوه
 • قهوه فوری
 • نسکافه
 • کافی میکس
 • هات چاکلت
 • قهوه فوری مخلوط
 • پودر کاکائو
 • کافی میت
 • مولتی کافه

متال دتکتور صنایع غذایی برای قهوه، شیر خشک، چای، هات چاکلت، با هدف ایمنی مواد غذاییو جلوگیری از ورود فلز و ناخالصی

 • پودر شکلات داغ
 • پودر قهوه ترک
 • قهوه اسپرسو
 • قهوه شکلاتی
 • کافه ماسالا
 • قهوه فندقی
 • کافه لاته
 • ساشه کافی میکس در ابعاد مختلف
 • چای
 • شیر خشک

دستگاه دیگری که این شرکت تولید کننده قهوه برای دانه های قهوه وحشی خود استفاده می نماید دستگاه سورتینگ مواد غذایی می باشد و با این دستگاه به خلوص بیشتر در محصولات خود دست می یابد. شرکت Sesotec با دستگاه های بازرسی اشعه ایکس خود به کنترل ایمنی و تضمین کیفیت قهوه های بسته بندی متالایز شرکت تایلندی  Khao Shong کمک نمود. لازم به ذکر است که شرکت Sesotec در حال حاضر با استفاده از هوش مصنوعی انواعی از متال دتکتور صنایع غذایی تولید نموده که قابلیت تشخیص ناخالصی فلزی در بسته بندی های متالایز را نیز دارا می باشد.

 

دستگاه سورتینگ صنایع غذایی

دستگاه سورتینگ صنایع غذایی با هدف جداسازی و گرید بندی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. قهوه و چای از جمله محصولات صنایع غذایی هستند که در تولید، بسته بندی و عرضه آنها از دستگاه سورتینگ استفاده می شود. دستگاه های سورتینگ Sesotec انواع آلاینده های فیزیکی همچون پلاستیک، چوب، شیشه، سنگ، حشرات، نخ، سیم، پیچ و انواع ناخالصی در محصول همچون رنگ نامناسب، شکل نامتقارن، کیفیت نامطلوب، ساقه، برگ، پوسته محصول را شناسایی و جداسازی می نماید. به عنوان مثال در دستگاه سورتینگ قهوه علاوه بر جداسازی انواع ناخالصی ها و الاینده های فیزیکی می تواند دانه های قهوه را بر اساس رنگ، اندازه و کیفیت دسته بندی نماید. دستگاه سورتینگ چای برای تمیز کردن برگ های چای از هرگونه آلاینده فیزیکی و گرید بندی آن بر اساس رنگ عمل نماید. به عنوان مثال برگ های چای زرد، سنگ ریزه، شن، ساقه به آسانی جداسازی می شوند. دستگاه سورتینگ می تواند برای انواع برگ های چای سبز، چای سیاه، چای سفید مورد استفاده قرار گیرد.

 

دستگاه سورتینگ و سورتر مواد غذایی

 

خلوص محصولات غذایی خود را به ما بسپارید.

لازم به ذکر است که دستگاه متال دتکتور علاوه بر کاربرد در صنایع غذایی همچون صنعت تولید و بسته بندی چای، قهوه، شیر خشک در صنایع لبنی همچون تولید شیر، بستنی، پنیر، خامه، صنعت گوشت و فرآورده های گوشتی همچون سوسیس، کالباس، همبرگر، غذاهای آماده، نیمه آماده و کنسروی، صنعت تولید کیک و کلوچه،کروسان و بیسکویت، صنعت نان صنعتی و مکانیزه، پاستا و انواع ماکارونی، آرد، غلات و حبوبات، قند و شکر، خشکبار، انواع دانه ها، غذای حیوانات و خوراک دام و در صنایع دیگر همچون صنعت چوب، صنعت پلاستیک، صنعت لاستیک، صنایع تولید لوازم بهداشتی و پوشک بچه، صنایع دارویی، صنایع تولید مواد شیمیایی، صنایع پتروشیمی و پایین دست پتروشیمی، صنعت سیمان، صنعت پودرهای میکرونیزه، صنایع پودری، صنایع معدنی  و صنایع کاغذ و نساجی مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین دستگاه های سورتینگ علاوه بر صنایع غذایی در صنعت بازیافت پلاستیک، بازیافت شیشه، بازیافت قطعات الکترونیک، بازیافت فلزات و.. کاربرد دارد که برای هر صنعتی طراحی منحصر به فرد خود دذ نظر گرفته شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل ایمنی صنایع غذایی و تضمین کیفیت محصولات خود همچون قهوه، چای، شیر خشک و غیره به وب سایت شرکت دیباج صنعت پاسارگاد مراجعه فرمایید و یا با متخصصین این شرکت تماس حاصل فرمایید.