چگونه سودآوری بازیافت پلاستیک ارتقا می یابد؟

چگونه سودآوری بازیافت پلاستیک ارتقا می یابد؟

 

چگونه سودآوری بازیافت پلاستیک ارتقا می یابد؟

امروزه دلایل زیادی برای بازیافت پلاستیک وجود دارد و از این طریق می توان چرخه مصرف پلاستیک را با تکیه بر اقتصاد چرخشی کامل نمود. نکته حائز اهمیت در فرآیند بازیافت پلاستیک، استفاده از تکنولوژی مناسب برای ایجاد ارزش افزوده و سودآوری می باشد. در این مقاله به بررسی تاثیر انواع ناخالصی در مواد بازیافتی پلاستیک و نحوه جداسازی و جلوگیری از ورود آنها به فرآیند های تولید می پردازیم.   

بازیافت پلاستیک دارای مزایای بسیاری برای تولید کنندگان صنعت پلاستیک، مصرف کنندگان و محیط زیست می باشد. اگرچه قیمت ضایعات پلاستیک دارای نوسان می باشد اما همواره ضایعات پلاستیک ارزان تر از مواد اولیه هستند. همچنین در جامعه نگرشی بلند مدت به سمت آگاهی بیشتر در مورد محیط زیست  وجود دارد که باعث می شود شرکت ها به طور جدی به مسائل زیست محیطی بپردازند. مصرف کنندگان در هنگام خرید به درصد استفاده از ضایعات پلاستیک استاندارد توجه خاصی نشان می دهند و بسیاری از آنها خواستار استفاده از این مواد هستند. از اینرو تولید کنندگان صنعت پلاستیک به طور فزاینده ای متعهد به استفاده از نسبت های خاصی از مواد بازیافتی پلاستیک به طور استاندارد هستند.

 

سودآوری در بازیافت پلاستیک با استفاده از دستگاه سورتینگ و متال دتکتور

 

 مقادیر قابل توجهی از مواد بازیافت شده پلاستیک در آلمان در صنعت کشاورزی (34.9٪)، صنعت ساخت و ساز (21.5٪) و کاربردهای بسته بندی (9.1٪) مورد استفاده قرار گرفتند. این یک پیروزی برای محیط زیست به شمار می رود، زیرا استفاده از ضایعات پلاستیک منابع را حفظ می کند. واضح است که اقتصاد چرخشی در حال تبدیل شدن به یک گرایش جهانی عظیم و مهم است. اما برای استفاده از ضایعات پلاستیک و کامل شدن چرخه مصرف پلاستیک، مواد بازیافت شده باید به مقدار کافی و با استاندارد کیفی معین در دسترس باشند. در صورت عدم رعایت استاندارد کیفی برای ضایعات پلاستیک، میزان سودآوری کاهش خواد یافت.

 

اقتصاد چرخشی و بازیافت پلاستیک با استفاده از خطوط بازیافت پلاستیک و متال دتکتور

 

چرا تست کیفیت برای ضایعات پلاستیک ضروری است؟

Tim Hencken ، مدیر عامل شرکت Sitraplas GmbH ، تولید کننده کامپاندهای  پلاستیک مهندسی، می گوید: "مواد بازیافت شده پلاستیکی موجود در بازار آزاد ممکن است حاوی انواع پلیمرها و حتی فلزات باشد." اما ناخالصی ها از کجا حاصل می شوند؟

 

 

 

نگاه دقیق تر نشان می دهد انواع مختلف ناخالصی در مواد بازیافت شده پلاستیکی موجود در بازار وجود دارد. یک دلیل این است که امروزه بسته بندی و محصولات اغلب از انواع مختلف پلاستیک، با رنگ های مختلف و انواع مواد ساخته می شود. بطری های نوشیدنی و درب آنها اغلب از انواع مختلف پلاستیک ساخته می شوند. یا به عنوان مثال ظرف مایع ظرفشویی معمولاً دارای فنر فلزی هستند. اگر مواد مختلف در فرآیند بازیافت پلاستیک به طور صحیح شناسایی، جداسازی و مرتب سازی نشوند، ناخالصی ها مخلوط و خرد شده و در مواد بازیافت شده پلاستیک راه می یابند.

 

تأثیر بالقوه جداسازی ناخاصی در بازیافت پلاستیک چیست؟

ناخالص بودن مواد پلاستیکی بازیافت شده عواقب زیادی به همراه دارد. ناخالصی های پلاستیکی می تواند خواص فیزیکی محصول بدست آمده از ضایعات پلاستیک را کاهش دهد. از دست رفتن خواص فیزیکی سبب کاهش کیفیت محصول نهایی و منجر به شکایت مشتری می گردد. عدم جداسازی ضایعات پلاستیک بر اساس رنگ، منجر به تغییر رنگ محصول نهایی شده و علتی دیگر برای شکایات مشتری می باشد. همچنین، ناخالصی های فلزی رایج ترین نوع آلودگی در مواد بازیافت شده پلاستیکی می باشند.

 

ناخالصی فلزی در ضایعات پلاستیک، پت

 

ناخالصی های فلزی در ضایعات پلاستیک سبب آسیب به ماشین آلات صنعت پلاستیک می شود. این آسیب شامل خرابی، توقف تولید و خسارات مالی فراوان به تولید کننده می گردد. تولید کننده مجبور به تعویض قطعات آسیب دیده و افزایش تعمیر و نگهداری می شود. عمر سرویس دهی قطعات مرتبط با محصول نهایی کاهش می یابد و بازدهی تولید کمتر می گردد.

چگونه می توان از ورود ناخالصی های فلزی به ضایعات پلاستیک جلوگیری کرد؟

تولید کنندگان صنعت پلاستیک باید در نظر بگیرند که چگونه ناخالصی های فلزی را با اطمینان از مواد بازیافت شده پلاستیک حذف کنند. از آنجا که شناسایی فلز اغلب در جریان محصول دشوار است، این یک چالش مهم است. ذرات فلزی در صورت مخلوط کردن با گرانول تقریباً نامرئی هستند. با این وجود روش های دیگری نیز برای کشف آنها وجود دارد.

شناخت و تفسیر علائم وجود ناخالصی در ضایعات پلاستیک

علائم خاص که نشان دهنده وجود فلزات در مواد بازیافت شده پلاستیکی هستند عبارتند از گرفتگی مداوم فیلترها در دستگاه های اکستروژن یا قالب گیری تزریقی یا نیاز به پاکسازی منظم و تعویض فیلترهای مذاب.

 

رفع ناخالصی در ضایعات پلاستیک با متال دتکتور

انسدادهای مکرر کانال های دستگاه تزریق توسط قطعات فلزی نیز حاکی از وجود فلزات در جریان محصول است. وجود فلز در محصولات نهایی نیز نشانه روشنی از حضور ناخالصی فلزی است.

چگونگی اجرای تشخیص و جداسازی ناخالصی فلزی از ضایعات پلاستیک

صنعتگران پلاستیک روش های زیادی برای جلوگیری از ناخالصی های فلزی دارند. آنها می توانند پرک های دریافتی از بازیافت کنندگان را از طریق نصب سیستم های ارزیابی مواد و متال دتکتور مورد بررسی قرار دهند. سیستم های تجزیه و تحلیل مواد به طور خودکار ترکیب مواد ورودی را بررسی و مستند سازی می کنند و به صنعت گر پلاستیک اجازه می دهد بلافاصله کیفیت ضایعات پلاستیک را بررسی و تعیین کند.

 

خالص سازی ضایعات پلاستیک با استفاده از متال دتکتور و دستگاه سورتر و سورتیگ و خط بازیافت پلاستیک

 

نصب متال دتکتور با واحدهای جداسازی یکپارچه در شروع فرآیند تولید و در سایر نقاط مهم، با از بین بردن ناخالصی فلزی از محصولات و سیستم ها محافظت می کند. سیستم های پیشرفته تشخیص متال دتکتور می توانند حتی کوچکترین ذرات فلزی را شناسایی و جدا کنند. جداسازی ذرات با ابعاد کوچکتر امری تعیین کننده است زیرا هرچه ذراتی که شناسایی و حذف می شوند کوچکتر باشند، محافظت در برابر صدمات ارتقا یافته و شکایات مشتری کاهش بیشتری می یابد.

مگنت های صنعتی نیز در صنعت بازیافت پلاستیک استفاده می شوند، اما به تنهایی کافی نیستند - زیرا فقط فلزات مغناطیسی را حذف می کنند. آنها نمی توانند فولاد ضد زنگ و سایر فلزات غیر مغناطیسی مانند مس، برنج یا آلومینیوم را از بین ببرند. بنابراین، مگنت های صنعتی باید همیشه در ترکیب با متال دتکتور مورد استفاده قرار گیرد. مگنت صنعتی برای جداسازی آهن در ابتدای مسیر و کاهش بار بر روی متال دتکتور مورد استفاده قرار می گیرد.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه استفاده از مواد بازیافتی پلاستیک در حال افزایش است، سیستم های آنالیز مواد و متال دتکتور از اهمیت بیشتری برخوردار می شوند. در دسترس بودن محدود ضایعات پلاستیک، صنعتگران پلاستیک را مجبور می کند تا این ضایعات را از تأمین کنندگان مختلف خریداری نمایند. این بدان معناست که معمولاً کیفیت یکنواخت برای ضایعات پلاستیک تضمین نمی شود. با این حال، سیستم های آنالیز و تشخیص بسیار دقیق به صنعتگران پلاستیک اجازه می دهد تا ضایعات پلاستیک را بدون ریسک خریداری کنند، و سودآوری فرایندهای تولیدی خود را از طریق استفاده از مواد ارزان تر و با کیفیت افزایش دهند. سیستم های تجزیه و تحلیل مواد و متال دتکتور نقش مهمی در تکمیل چرخه مصرف پلاستیک دارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید خط کامل بازیافت پلاستیک، تجهیزات بازیافت پلاستیک، متال دتکتور صنعت بازیافت پلاستیک و دستگاه سورتینگ بازیافت پلاستیک با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.