چگونه ذرات فلزی، سنگ ریزه، استخوان، خرده شیشه و دیگر ناخالصی های فیزیکی را از محصولات غذایی کارخانه خود جداسازی کنیم؟

چگونه ذرات فلزی، سنگ ریزه، استخوان، خرده شیشه و دیگر ناخالصی های فیزیکی را از محصولات غذایی کارخانه خود جداسازی کنیم؟

چگونه ذرات فلزی، سنگ ریزه، استخوان، خرده شیشه و دیگر ناخالصی های فیزیکی را از محصولات غذایی کارخانه خود جداسازی کنیم؟

ناخالصی های فیزیکی از جمله ذرات فلزی، سنگ ریزه، استخوان، خرده شیشه و ... از طرق مختلف وارد محصولات صنایع غذایی می شوند. این اتفاق می تواند به دلیل فرسایش ماشین آلات و کنده شدن قطعات از دستگاه های پردازش، وجود سنگ ریزه در حبوبات، اختلال در سیستم های پرکن شیشه ها و شکستگی بطری های شیشه ای، و گاهی اوقات به دلیل ذات مواد، به عنوان مثال وجود استخوان در گوشت و تیغ در ماهی، اتفاق بیفتد. همچنین خطای اپراتور، وجود ناخالصی در مواد اولیه، کنده شدن قسمتی از بسته بندی مواد اولیه و ورود به محصول از دیگر دلایل ورود ناخالصی به محصولات صنایع غذایی می باشد. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد، ارائه دهنده انواع سیستم های بازرسی محصولات غذایی، از برند های برتر دنیا همچون Sesotec  آلمان و mekitec فنلاند ، به ارائه راهکار برای تشخیص و جداسازی انواع ناخالصی های فیزیکی می پردازد.

 

جداسازی فلز و سنگ و شیشه از مواد غذایی

 

نقاط کنترل بحرانی یا critical control points می تواند در ابتدای فرایند و ورودی مواد، درحین پردازش و تولید و یا در بسته بندی نهایی و هنگام خروج محصول باشد. بسته به نوع و ساختار مواد غذایی و نوع ناخالصی، دستگاه های مختلفی را می توان در نظر گرفت. به عنوان مثال اگر در محصولات پودری، پرک و گرانولی، ناخالصی های فلزی وجود داشته باشد، مناسب ترین راهکار متال دتکتور های ثقلی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد می باشند. لازم به ذکر است که کاربرد متال دتکتور و مگنت متفاوت می باشد. مگنت تنها قادر به جداسازی فلزات مغناطیسی است حال آنکه متال دتکتور قادر به تشخیص و جداسازی انواع فلزات مغناطیسی، غیر مغناطیسی، انواع استیل و دیگر فلزات می باشد. این نوع جداسازی معمولا در ابتدای فرایند تولید یا در میانه فرایند انجام می پذیرد.

نقاط کنترل بحرانی

اگر در حین انتقال مواد از طریق پنوماتیک ( وکیوم یا فشار هوا) احتمال وجود ناخالصی فلزی وجود دارد، بهترین راهکار برای کارخانه شما متال دتکتور پنوماتیک شرکت دیباج صنعت پاسارگاد است. اگر شما کارخانه تولید سوسیس و کالباس دارید و در خمیر مواد شما احتمال وجود ناخالصی فیزیکی است، بهترین گزینه برای شما متال دتکتور های خمیر و مایعات  شرکت دیباج صنعت پاسارگاد است. این نوع جداسازی در میانه فرایند تولید مورد استفاده قرار می گیرد.

برای محصولاتی که بسته بندی شده اند ولی احتمال وجود ناخالصی فلزی در آنها می باشد، بهترین گزینه استفاده از متال دتکتور تونلی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد بر روی نوار نقاله خط تولید کارخانه شما می باشد. در صورتی که نوار نقاله مورد نظر در خط تولید شما موجود نباشد، می توانید متال دتکتور های تونلی یکپارچه با نوار نقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد را تهیه نمایید.

متال دتکتور تونلی با نوار نقاله برای محصولات صنایع غذایی

 

گاهی اوقات ناخالصی ها فراتر از فلزات جداشده از ماشین آلات هستند و متاسفانه سنگ ریزه، خرده شیشه، استخوان و دیگر ناخالصی های فیزیکی هم به محصولات راه پیدا می کنند. تنها راهکار موجود برای جداسازی اینگونه از ناخالصی ها از محصولات غذایی جامد، دستگاه بازرسی محصول با اشعه ایکس شرکت دیباج صنعت پاسارگاد می باشد. دستگاه بازرسی محصول با اشعه ایکس بر اساس اختلاف دانسیته کار می کند و از این رو هرچه اختلاف دانسیته ناخالصی فیزیکی با آب (دانسیته gr/cm3 1) بیشتر باشد، شناسایی ناخالصی آسان تر خواهد بود. دستگاه بازرسی با اشعه ایکس برای محصولات بسته بندی شده و در انتهای فرایند مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین حالت برای بازرسی، بازرسی از بسته بندی های اولیه یا همان بسته بندی ایست که به دست مشتری می رسد. دستگاه بازرسی با اشعه ایکس نه تنها ناخالصی های داخل محصول بلکه عیب های دیگر همچون سطح پایین مایعات در محصولات، شکستگی مواد خوراکی، ناقص بودن مواد خوراکی در بسته بندی و موارد دیگر را نیز شناسایی می نماید.

 

بازرسی با اشعه ایکس دیباج صنعت پاسارگاد mekitec

 

نکته حایز اهمیت در دستگاه متال دتکتور و دستگاه بازرسی با اشعه ایکس در این است که این دستگاه ها نه تنها ناخالصی را شناسایی می کنند بلکه آن را جداسازی نیز می نمایند. بسته به نوع دستگاه مورد استفاده، نوع فرآیند جداسازی متفاوت می باشد.

فیلتراسیون صنایع غذایی

در صورتی که محصولات شما به صورت مایع همچون آب آشامیدنی، انواع نوشیدنی ها، روغن های خوراکی، شیر و..  هستند و در آنها ناخالصی فیزیکی وجود دارد می توانید در حین فرایند و با استفاده از سیستم های فیلتراسیون پیشرفته شرکت دیباج صنعت پاسارگاد که به صورت اتوماتیک( خود تمیز شونده) و دستی هستند، این مشکل را بر طرف سازید.

خلوص مواد خود را به ما بسپارید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع سیستم های تشخیص و جداسازی ناخالصی فیزیکی در محصولات جامد و مایع همچون متال دتکتور، دستگاه بازرسی محصول با اشعه ایکس و یا سیستم های فیلتراسیون، با متخصصین فنی و فروش شرکت دیباج صنعت پاسارگاد از طریق شماره تلفن های 09127386373 و 86086951-021 در تماس باشید و یا از وب سایت این شرکت به آدرس https://dibajsanat.com/  بازدید فرمایید.