نظارت بر مواد غذایی کنسروی، غذای آماده و غذای نیمه آماده با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی و اسکنر اشعه ایکس

نظارت بر مواد غذایی کنسروی، غذای آماده و غذای نیمه آماده با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی و اسکنر اشعه ایکس

 

نظارت بر مواد غذایی کنسروی، غذای آماده و غذای نیمه آماده  با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی و اسکنر اشعه ایکس

گرایش مصرف کنندگان مواد غذایی به سمت غذاهای کنسرو شده، غذاهای بسته بندی شده آماده و نیمه آماده رو به افزایش می باشد. برای یک مصرف کننده مهم ترین اصل، ایمنی و کیفیت مواد غذایی است. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد به معرفی متال دتکتور، اسکنر اشعه ایکس و سورتر مواد غذایی می پردازد تا از این طریق تولید کنندگان صنایع غذایی علاوه بر کیفیت، ایمنی مواد غذایی را از لحاظ عدم وجود آلاینده های فیزیکی، برای مصرف کننده نهایی فراهم آورند و استاندارد های مربوطه را کسب نمایند.

 

متال دتکتور صنایع غذایی نوار نقاله برای کنسرو، کمپوت، مواد غذایی آماده، مواد غذایی نیمه آماده

 

چندین دهه است که شرکت آلمانی Sesotec در سیستم های ردیابی آلاینده های صنعتی تخصص دارد. این شرکت طیف وسیعی از تکنولوژی های متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) و اسکنرهای اشعه ایکس را برای بازرسی و نظارت مواد غذایی بسته بندی شده و کنسرو شده ارائه می دهد. این دستگاه های متال دتکتور و اسکنر های اشعه ایکس الزامات بهداشتی ویژه صنایع غذایی و استانداردهای تعیین شده برای ممیزی را رعایت می کنند و به تولید کنندگان این امکان را می دهند تا به راحتی استاندارد های مواد غذایی را کسب نمایند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه ایمنی مواد غذایی می توانید به این مقاله رجوع نمایید.

 

چرا بازرسی مواد غذایی کنسرو شده، آماده و نیمه آماده بسیار مهم است؟

تولیدکنندگان مواد غذایی نیاز به اخذ گواهینامه و استاندارهای صنعت غذا همچون HACCP ، IFS ، BRC دارند و برای پاسخگویی به کیفیت و ایمنی صنعت خرده فروشی، ممیزی انجام می دهند. از سوی دیگر مصرف کنندگان انتظار محصولات با کیفیت بالا را دارند. هزینه کالاهایی که دارای آلاینده هستند و کارخانه را ترک می کنند، به اندازه لرزش نام و اعتبار یک برند می باشد.

نظارت بر مواد غذایی آماده، مواد غذایی نیمه آماده، مواد غذایی کنسرو و کمپوت، انواع خورش با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی و اشعه ایکس

 

چه نوع آلاینده هایی می توانند در مواد غذایی کنسرو شده، منجمد، آماده و نیمه آماده ظاهر شوند؟

مواد اولیه می توانند یکی از منابع آلاینده های آلی و معدنی باشند. سایش ماشین و بی دقتی پرسنل از دیگر منابع بالقوه هستند. آلاینده های فیزیکی معمولی شامل موارد زیر است:

 • سنگ ها
 • قطعات فلزی
 • شیشه
 • پلاستیک
 • چوب

تصویر زیر عکس بازرسی با اسکنر اشعه ایکس از یک بسته نودل می باشد که در آن خرده شیشه ای به ابعاد 2*3 میلیمتر وجود داشته است.

نظارت بر مواد غذایی بسته بندی شده، مواد غذایی آماده و نیمه آماده همچون نودل با استفاده از متال دتکتور صنایع غذایی نوار نقاله و اسکنر اشعه ایکس برای جلوگیری از وجود خرده شیشه و سنگ در ماده غذایی

 

چه محصولات غذایی قابل بررسی هستند؟

سیستم های تشخیص و جداسازی آلاینده  شرکت SESOTEC  برای طیف گسترده ای از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا چند مثال آورده شده است که بسته به ماهیت محصول قابل بازرسی و یا جداسازی هستند:

 • انواع غذاهای بسته بندی شده آماده
 • انواع غذاهای بسته بندی شده نیمه آماده
 • تن ماهی، کنسرو کشک و بادمجان، خورش قیمه بسته بندی شده، خورش قرمه سبزی بسته بندی شده، خوراک مرغ بسته بندی شده، کنسرو حمص، سالاد الویه، سالاد ماکارونی
 • غذاهای کنسروی همچون کنسرو نخود فرنگی، کنسرو لوبیا و قارچ، کنسرو ذرت، کنسرو باقالا، کنسرو بادمجان، کنسرو انواع حبوبات و سبزیجات و ...
 • فیله ماهی منجمد، میگو، جوجه کباب
 • پیتزا منجمد (نیمه آماده)، لازانیا نیمه آماده، نودل، سیب زمینی نیمه آماده، سوپ نیمه آماده
 • ناگت مرغ، همبرگر، کباب لقمه، فلافل، شنیسل مرغ، کوردن بلو،
 • زیتون
 • انواع کمپوت همچون کمپوت سیب، کمپوت آناناس

 

نظارت بر مواد غذایی و صنایع غذایی با استفاده از اسکنر اشعه ایکس و متال دتکتور صنایع غذایی و دستگاه سورتینگ مواد غذایی

 

تولید کنندگان مواد غذایی کنسرو، منجمد و نیمه آماده کجا و چگونه از دستگاه های Sesotec استفاده می کنند؟

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) و اسکنرهای اشعه ایکس شرکت Sesotec برای طیف گسترده محصولات صنایع غذایی از مراحل تولید و تا مراحل انتهایی به صورت مواد خام یا بسته بندی شده مناسب هستند. انتخاب و قرارگیری ایده آل یک نوع خاص از ماشین بستگی به شرایط تولید کننده مواد غذایی دارد.

دستگاه های زیر برای مواد غذایی ذکر شده مورد استفاده قرار می گیرند:

1. متال دتکتور صنایع غذایی (فلزیاب صنعتی) برای کانویر و نوار نقاله های موجود در کارخانه ها

متال دتکتور صنایع غذایی با هدف تشخیص و جداسازی انواع فلزات آهنی و غیر آهنی، مغناطیسی و غیر مغناطیسی، استیل، آلومینیم، چدن و ... در کارخانجات تولید مواد غذایی به کار برده می شود. متال دتکتور صنایع غذایی به دلیل اهمیت بسیار بالای استاندارد های مرتبط با این صنعت دارای حساسیت تشخیص فوق العاده بالا در حد 0.3 میلی متر می باشند. ماده غذایی حاوی ناخالصی فلزی پس از عبور از متال دتکتور صنایع غذایی، با تغییر در میدان القایی الکترومغناطیس دستگاه، شکل میدان را تغییر می دهد و دستگاه متال دتکتور این تغییر را حس کرده و با ایجاد آلارم به قسمت جداسازی دستگاه فرمان می دهد تا ماده غذایی مورد نظر را از چرخه تولید خارج نماید. متال دتکتور صنایع غذایی انواع مختلفی دارد ولی برای مواد غذایی بسته بندی شده از متال دتکتور نوار نقاله استفاده می شود. متال دتکتور نوار نقاله بر حسب نیاز کارخانجات به دو صورت ارائه می شود. نوع اول متال دتکتوری است که به صورت کمربند یا تونلی بر روی نوار نقاله (کانویر) های موجود در کارخانه نصب می شود. نوع دیگر آن متال دتکتور به همراه نوار نقاله است که در قسمت بعد توضیح داده می شود. متال دتکتور صنایع غذایی شرکت Sesotec علاوه بر حساسیت تشخیص فوق العاده بالا، دارای جبران اثر محصول نیز می باشد که از تداخل هدایت ذاتی مواد غذایی در تشخیص جلوگیری به عمل می آورد. برای کسب اطلاعات فنی کامل در مورد این محصول و مشاهده ویدئو کارکرد این نوع متال دتکتور اینجا را مطالعه فرمایید.

متال دتکتور صنایع غذایی، فلزیاب تونلی برای مواد غذایی برای نصب بر روی نوار نقاله و کانویر

 1. متال دتکتور صنایع غذایی (فلزیاب صنعتی) به همراه نوار نقاله

این نوع متال دتکتور صنایع غذایی به همراه نوار نقاله ارائه می شود و از لحاظ سیستم تشخیص تمام قابلیت های نوع قبل را دارا می باشد. به صورت کلی متال دتکتور های صنایع غذایی به گونه ای طراحی شده اند که خرده های فلزی را چه به صورت آزاد در بسته بندی و چه به صورت مخفی در داخل بافت ماده غذایی، تشخیص داده و جداسازی می کنند. متال دتکتور های صنایع غذایی Sesotec به دلیل بهره گیری از فرکانس چندگانه همزمان می توانند قدرت تشخیص بالایی داشته باشند و به تولید کنندگان مواد غذایی این اطمینان را بدهند که کوچکترین ذرات ناخالصی فلزی توسط متال دتکتور تشخیص داده می شوند و تولید کننده می تواند با نصب این دستگاه به راحتی به استاندارد های ایمنی مواد غذایی همچون HACCP، BRC، IFS و غیره دست یابد. متال دتکتور های صنایع غذایی دارای طراحی بهداشتی می باشد و مطابق با استاندارد های بین المللی و دستورالعمل های صنعت غذا ساخته می شوند. برای کسب اطلاعات فنی کامل در مورد این محصول و مشاهده ویدئو کارکرد این نوع متال دتکتور اینجا را مطالعه فرمایید.

 

متال دتکتور نوار نقاله صنایع غذایی، فلزیاب برای مواد غذایی برای فلزات آهنی و غیر آهنی برای غذای آماده و نیمه آمادهف کنسرو، کمپوت، انواع خورش

 1. سیستم سورتینگ و تفکیک صنایع غذایی

برای مصرف کننده نهایی مواد غذایی، علاوه بر ایمنی و کیفیت، ظاهر محصول نیز یکی از عوامل تاثیرگذار در خرید می باشد. یکسان بودن اندازه، رنگ، عدم وجود ناخالصی، عدم وجود محصول غیر مرغوب از دلایل مهمی است که تولیدکنندگان مواد غذایی از دستگاه سورتینگ استفاده می نمایند. شکل زیر جداسازی و سورتینگ دستگاه Sesotec در صنایع غذایی را نشان می دهد.

 

دستگاه سورتینگ مواد غذایی، سورتینگ مواد فله، حبوبات و مواد آماده کنسرو شدن برای جداسازی فلز، رنگ، اندازه دیباج صنعت پاسارگاد

 

سیستم های سورتینگ و جداسازی صنایع غذایی شرکت Sesotec دارای میزان اتلاف مواد بسیار پایین می باشد. نرم افزار هوشمند این سیستم با دقت فوق العاده بالا بین مواد غذایی فله ایجاد تمایز می نماید و جداسازی را به اقتصادی ترین روش ممکن می سازد. اطلاعات فنی کامل  دستگاه های سورتینگ مواد غذایی را در اینجا مطالعه فرمایید.

 

دستگاه سورتینگ مواد غذایی ، صنایع غذایی، حبوبات، غلات، مواد فله برای جداسازی رنگ، اندازه، شکل، فلز، ناخالصی دیباج صنعت پاسارگاد

 

 1. اسکنر اشعه ایکس برای بازرسی مواد غذایی بسته بندی شده

سیستم های اسکنر اشعه ایکس شرکت SESOTEC آلمان مخصوص صنایع غذایی می باشد و  با هدف بازرسی نهایی غذای آماده، غذای نیمه آماده، غذای منجمد، غذای کنسرو شده و به طور کلی بسته بندی شده می باشد و معمولا در انتهای خط تولید مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم بازرسی با اشعه ایکس نه تنها ناخالصی های فلزی را تشخیص می دهد بلکه انواع دیگر ناخالصی ها یا آلاینده های فیزیکی که ممکن است در ماده غذایی بسته بندی شده وجود داشته باشد، همچون خرده شیشه، خرده سرامیک، سنگ، پلاستیک، استخوان، پلاستیک و ... را تشخیص می دهد. سیستم بازرسی با اشعه ایکس برای انواع بسته بندی از نوع قوطی، فیلم پلاستیکی، کاغذی و ... مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم نظارت بر صنایع غذایی با اشعه ایکس شرکت Sesotec بسیار کارامد و دارای طراحی با سهولت کار برای کاربر و طراحی بهداشتی مطابق با استاندارد های بین المللی می باشد. برای کسب اطلاعات فنی کامل در مورد این محصول و مشاهده ویدئو کارکرد اسکنر اشعه ایکس اینجا را مطالعه فرمایید.

نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی با اسکنر اشعه ایکس دیباج صنعت پاسارگاد برای جداسازی فلز، پلاستیک، شیشه، سنگ، سرامیک

ایمنی محصولات غذایی بسته بندی شده خود را به ما بسپارید.

برای کسب اطلاعات فنی بیشتر و مشاوره خرید دستگاه متال دتکتور صنایع غذایی، بازرسی با اشعه ایکس صنایع غذایی و سورتینگ صنایع غذایی با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.