نسخه جدید استاندارد بین المللی غذا IFS Food V7: مهمترین تغییرات و بروزرسانی ها

نسخه جدید استاندارد بین المللی غذا IFS Food V7: مهمترین تغییرات و بروزرسانی ها

نسخه جدید استاندارد بین المللی غذا IFS Food v7: مهمترین تغییرات و بروزرسانی ها

نسخه 7 IFS Food در مارس 2021 (اسفند 99) به اجرا در می آید. استاندارد جدید صدور گواهینامه IFS برای وضوح و دقت بیشتر طراحی شده است، و الزامات مربوط به اسناد را به منظور افزایش تمرکز بر ارزیابی های عملی و فرهنگ ایمنی مواد غذایی کاهش می دهد. مهمترین تغییرات در IFS Food V7 جدید چیست و چگونه بر کسب و کار تولید و فرآوری مواد غذایی تأثیر می گذارند؟ به روزرسانی ها چه تاثیری در کاهش خطر آلودگی های فیزیکی دارند؟ شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در این مقاله به نقل از کارشناسان ایمنی مواد غذایی در Sesotec اساسی ترین تغییرات در استاندارد جدید غذایی IFS را شرح می دهد.

 

استاندارد مواد غذایی، IFS، BRC، HACCP، متال دتکتور، بازرسی محصول با اشعه ایکس

 

IFS Food  چیست؟

IFS Food یک استاندارد ایمنی غذایی بین المللی است که به منظور تقویت شفافیت در سراسر زنجیره تأمین و توانمندسازی شرکت ها برای بهبود مستمر فرایندهای خود، شناخته شده است. استاندارد غذایی IFS در سال 2003 تأسیس شد و اکنون از جمله معتبرترین گواهینامه های ایمنی غذایی در جهان است.

 

چه زمانی IFS Food V7 منتشر شد؟ چه زمانی به اجرا در می آید؟

نسخه هفتم IFS Food که برای اولین بار در اکتبر سال 2020 منتشر شد، از اول مارس 2021 به اجرا در می آید. همه شرکت های دارای گواهینامه قبلی باید IFS Food v7 را تا 1 ژوئیه 2021 پیاده سازی کنند.

 

IFS ورژن 7، استاندارد مواد غذایی، ممیزی مواد غذایی، متال دتکتور، بازرسی با اشعه ایکس

 

استاندارد غذایی IFS نسخه 7 شامل چه تغییرات عمده ای است؟

نسخه هفتم استاندارد غذایی IFS از همان ساختار اساسی نسخه های قبلی پیروی می کند، اما از نظر وضوح و دقت و جمع بندی تحریریه پیشرفت های چشمگیری دارد. مهمتر از همه، الزامات صدور گواهینامه ایمنی مواد غذایی که در IFS Food V7  ذکر شده است، قابل اجرا تر است و انجام کار و ایجاد تغییرات لازم را برای تهیه کنندگان مواد غذایی آسان می کند.

این سه موضوع مهمترین تغییرات استاندارد استاندارد IFS در نسخه 7 را نشان می دهد:

1. پرورش فرهنگ ایمنی مواد غذایی در سراسر سازمان

IFS Food V7 شامل تعدادی تغییر به منظور القای فرهنگ ریشه دار ایمنی مواد غذایی در ساختار سازمانی و فعالیتهای روزمره یک تجارت غذایی است. این تغییرات شامل:

 • بررسی مدیریت ارشد برای اطمینان از تعهد آنها در حمایت از فرهنگ سازمانی ایمنی مواد غذایی و تضمین کیفیت.
 • تعیین یک فرد واجد شرایط که مسئول ممیزی . آدیت های سالانه تقلب در مواد غذایی است.
 • تعیین یک فرد واجد شرایط برای نظارت بر تلاش های تلفیقی مدیریت آفات.
 • فرآیندهای برون سپاری شده اکنون باید بصورت قراردادی تنظیم شوند و در صورت عدم وجود هیچگونه گواهینامه معتبر GFSI ، سالانه ممیزی شوند.

 

2. کاهش اسناد و مدارک و الزامات به نفع تأکید مجدد بر ممیزی در محل

لیست اسناد و مدارک و الزامات ممیزی که در IFS Food v7 ارائه شده است مطابق با استاندارد اعتباربخشی ISO 17065 اصلاح و 15 درصد کوتاه شده است. تغییرات اساسی در الزامات ممیزی IFS شامل موارد زیر است:

یکی از سه ممیزی سالانه IFS اعلام نشده است.

اگر شرکتی در یک ممیزی اعلام نشده موفق نشود، تاریخی برای ممیزی جدید اعلام شده تعیین می شود.

حداقل 50 درصد از زمان ممیزی صرف شده به بازرسی در محل و روشهای نمونه گیری محصول مبتنی بر ریسک اختصاص یافته است.

متال دتکتور، دستگاه بازرسی با اشعه ایکس، استاندارد بین المللی غذا، ایمنی غذا اروپا، IFS، BRC، HACCP

 

3. سیستم جامع نمره دهی جدید برای ایجاد پیشرفت های مستمر طراحی شده است

با توجه به تأکید مجدد بر روی ممیزی در محل، IFS Food V7 شامل یک سیستم امتیازدهی اساسی است که بر پتانسیل مشاغل صنایع غذایی برای بهبود فرایندهای خود تأکید دارد. تغییرات اصلی در سیستم امتیازدهی برای ممیزی های IFS به شرح زیر است:

 • پیش از این، الزامات دریافت نمره B به عنوان "انحراف" برای دستیابی به "تقریباً انطباق کامل" تعریف شده بود. این اصطلاحات به روز شده است به طوری که نمره B اکنون "نقطه توجه" را نشان می دهد، که نشان دهنده یک وضعیت خطر است که ممکن است با گذشت زمان به انحراف تبدیل شود.
 • امتیاز دهی به ویژه برای تعهدات مهم ایمنی مواد غذایی، معروف به الزامات knock-out (KO) به روز شده اند. الزامات KO اکنون فقط می توانند درجهA   )انطباق کامل)، C (انحراف، نیاز فقط تا حدی اجرا شده)، D (عدم انطباق). درجهB  (نقطه توجه) دیگر برای الزامات KO امکان پذیر نیست.
 • ممیز ایمنی مواد غذایی IFS اکنون توضیحاتی را برای امتیازدهی آنها ارائه می دهد ، از جمله در زمینه های اجباری و KO که نمره A را دریافت کرده اند.

 

استاندارد مواد غذایی، متال دتکتور، بازرسی با اشعه ایکس، اسکنر اشعه ایکس مواد غذایی، BRC، IFS، HACCP

 

استاندارد غذایی IFS ورژن 7 چه تاثیری در کاهش خطر آلاینده های خارجی دارد؟

ساختار کلی الزامات کاهش خطر فیزیکی (بخش 4.12) در IFS Food V7 بدون تغییر باقی مانده است، اما نسخه جدید اصلاح شده است تا صریحاً چندین زمینه اصلی را مورد توجه قرار دهد. این تجدید نظرها برای کنترل مواد خارجی شامل:

 • ساختار کارخانه از نظر پتانسیل آنها در ورود آلاینده های فیزیکی ارزیابی می شود. این ویژگی ها شامل مسیر های رفت وآمد، سکوها، نردبان ها و لوله ها است.
 • تجهیزات پردازش به خودی خود از نظر بالقوه برای ایجاد یک خطر فیزیکی ارزیابی می شوند.

مشخصات مربوط به تجهیزات تشخیص جسم خارجی بدون تغییر باقی می ماند. دستگاه های بازرسی محصول با اشعه ایکس و متال دتکتور ها (متال دتکتور نوار نقاله، متال دتکتور ثقلی، متال دتکتور پنوماتیک، متال دتکتور برای خمیر و مایعات) باید برای اطمینان از حداکثر دقت تشخیص نصب شوند و همچنین مورد آزمایش و سرویس دهی منظم قرار گیرند. همانطور که قبلاً گفته شد، محصولات غذایی آلوده باید به عنوان "غیر مطابق" مشخص شده و با اطمینان از جریان فرآیند جدا شوند.

 

 

 

فرهنگ سازمانی ایمنی غذا چیست؟

 نکته جدید دراستاندارد غذایی IFS Food V7 الزام مدیریت ارشد برای تدوین خط مشی شرکتی است که شامل طرحی برای پرورش فرهنگ ایمنی مواد غذایی است. فرهنگ ایمنی غذا به عنوان مجموعه ای از اصول و هنجارهای مشترک تعریف می شود که بر چگونگی تصور و رفتار هر کس در سازمان در رابطه با ایمنی غذا تأثیر می گذارد.

مدیریت ارشد مسئول اجرای فرهنگ ایمنی مواد غذایی در شرکت، حداقل با اجرای عناصر زیر است:

 • در مورد سیاست ها و مسئولیت های ایمنی مواد غذایی ارتباط روشنی داشته باشید
 • آموزش گسترده
 • ایجاد یک شبکه برای کارمندان برای دریافت بازخورد در مورد مسائل مربوط به ایمنی مواد غذایی
 • اندازه گیری عملکرد در حال انجام

 

متال دتکتور، بازرسی با اشعه ایکس، استاندارد مواد غذایی، IFS، BRC، HACCP

 

نتیجه گیری: استاندارد غذایی IFS نسخه 7 و نسل بعدی ایمنی مواد غذایی

نسخه 7 استاندارد غذایی IFS جدید و ساده می باشد و دیدگاه کاربر پسندتری را برای آینده ایمنی غذا نشان می دهد. استاندارد جدید، تمرکز فرآیند صدور گواهینامه را به دور از اسناد طولانی و به سمت ارزیابی عملی در محل و فرهنگ سازمانی سوق می دهد. در کنار فناوری نوآورانه ایمنی غذا، چارچوب اصلاح شده IFS Food v7  نقطه عطف دیگری در تکامل ایمنی مواد غذایی، کیفیت محصول و پاسخگویی شرکت ها است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دستگاه های متال دتکتور و بازرسی با اشعه ایکس برای بازرسی محصولات صنایع غذایی با متخصصین فنی شرکت دیباح صنعت پاسارگاد در تماس باشید.