متال دتکتور، محافظ سرسخت اکسترودر، دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه بادی

متال دتکتور، محافظ سرسخت اکسترودر، دستگاه تزریق پلاستیک و دستگاه بادی

 

 

متال دتکتور چیست؟

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی)، وسیله ای با بهره گیری از تکنولوژی های مدرن برای تشخیص انواع ناخالصی از جنس فلزات آهنی و غیر آهنی، فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی، آلومینیم، فولاد ضد زنگ (استنلس استیل)، چدن، برنج، سرب و ... در میان محصولات می باشد. نکته مهم این است که متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) را با مگنت (آهنربای صنعتی) اشتباه نگیریم. وظیفه مگنت تنها جداسازی فلزات آهنی مغناطیسی است و سایر فلزات را تشخیص نمی دهد. متال دتکتور ها در صنایع مختلفی همچون صنعت پلاستیک (خطوط تولید اکستروژن، دستگاه تزریق، دستگاه بادی، دستگاه تولید پریفرم پت، تولید گرانول، تولید مستربچ و ...)، صنایع غذایی، صنایع ساختمانی، صنایع چوبی و ...کاربرد دارند که در این مقاله به صورت اختصاصی به متال دتکتور در صنعت پلاستیک می پردازیم.

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) بر اساس محل کاربرد در مدل های مختلفی ارائه می شود:

 

 

 

مشکلات و معضلاتی که ناخالصی های فلزی به وجود می آورند:

هر صنعتگر پلاستیک انتظار دارد تا ماشین آلات وی مدت زمان معینی بدون فرسایش به کار خود ادامه دهد. ولی مسلماً هر چند سال یکبار ماشین آلات نیاز به تعویض، تعمیر، مقاوم سازی و تعویض قطعات دارند. بسته به نوع تولید، ماده ای که فرآیند می شود و محصول نهایی هر کارخانه، میزان فرسایش متفاوت است.

تجربه در دنیای واقعی نشان می دهد که ورود ناخالصی فلزی به جریان تولید، باعث افزایش فرسایش و آسیب جدی به تجهیزات تولید می شود و هزینه های گزافی را برای تعمیر تجهیزات و استفاده از قطعات یدکی به وجود می آورد. تعمیرات و توقف تولید در اثر خرابی دستگاه افزایش می یابد. عمر مفید قطعات و کیفیت محصول به دلیل وجود فلز در آن کاهش می یابد و شکایت مشتری را به همراه دارد.

متأسفانه، تشخیص فلز در جریان محصول کار ساده ای نیست. ذرات فلزی مخلوط با گرانول تقریباً نامرئی اند اما در عین حال قادر به ایجاد خسارت فوق العاده ای هستند. تشخیص فلزات بدون وجود متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) غیر ممکن است.

 

علائم مختلفی در تولید وجود دارد که می تواند ناخالصی فلزی را هشدار دهد:

1. وجود ناخالصی فلزی در فیلتر اکسترودر

اگر در هنگام تمیز کردن یا تعویض فیلتر دستگاه اکسترودر یا دستگاه تزریق خود در میان مذاب پلیمر به فلز بر خورده اید، این نشانه واضحی از حضور ناخالصی فلزی در مواد اولیه شماست.

 

وجود ناخالصی فلزی در فیلتر و نیاز به نصب متال دتکتور (فلزیاب صنعتی)

 

2. سایش و فرسایش بسیار شدید و کنده شدن قسمتی از قطعه

اگر ماشین آلات شما دچار سایش و فرسایش بسیار شدید شده اند یا قطعات شما آسیب جدی به صورت کنده شدن موضعی دارند، اگر سطح قطعات در تماس با مواد ورقه ورقه شده اند و دیگر صاف نیستند، این ها همه نشانه وجود فلز در مواد اولیه شماست. به طور کلی، فرسایش و سایش زودرس به دلیل حضور ذرات فلزی ناخواسته سبب نیاز به تعویض قطعات زودتر از موعد مقرر می گردد.

 

شکستن مارپیچ اکسترودر به دلیل وجود فلز در خط تولید و عدم حضور متال دتکتور

شکستن و کنده شدن پره های مارپیچ به دلیل عدم استفاده از متال دتکتور

 

خرابی و سوراخ شدن لوله های انتقال مواد به دلیل حضور ناخالصی و عدم وجود متال دتکتور

خرابی و سوراخ شدن لوله انتقال مواد به دلیل عدم استفاده از متال دتکتور در خط تولید

 

3.کانال ها و راه گاه های مسدود شده در دستگاه تزریق

مسدود شدن کانال ها و راهگاه های دستگاه تزریق توسط ذرات فلزی نشان دیگری از وجود ناخالصی های فلزی در جریان تولید می باشد که منجر به توقف تولید و تمیز کردن تجهیزات می گردد.

 

انسداد دستگاه تزریق به دلیل عدم وجود متال دتکتور و انسداد راه گاه های گرم و سرد به خاطر ناخلصی های فلزی

نشت پلاستیک در دستگاه تزریق به دلیل انسداد راه گاه ها و کانال ها 

 

4.وجود فلز در محصول نهایی

هنگامی که شما در مواد اولیه و یا در محصول نهایی تولید شده خود ناخالصی فلزی پیدا می کنید، این علامت هشداری است که شما نیاز به متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) دارید. وجود ذرات  فلزی در محصول نهایی علاوه بر کاهش کیفیت محصول سبب شکایت و نارضایتی مشتری می گردد.

 

فلز در محصول نهایی، فلز در پلاستیک، فلز در پریفرم پت به دلیل عدم استفاده از متال دتکتور

وجود ناخالصی فلز در محصول نهایی (گرانول و پریفرم پت) به دلیل عدم استفاده از متال دتکتور

 

علت وجود ناخالصی های فلزی چیست؟ این ناخالصی های فلزی از کجا می آیند؟

ناخالصی های فلزی در فرآیند تولید از مواد اولیه می آیند. مواد اولیه تولید می شوند و سپس به کارخانه مشتری برای فرآیند شکل دهی انتقال داده می شوند. حضور فلز در مواد اولیه منجر به حضور فلز در فرآیند تولید، آسیب به ماشین آلات صنعت پلاستیک و در نهایت تولید محصولی با کیفیت پایین و دارای ناخالصی فلزی می باشد.

ناخالصی فلزی بیشتر در مواد بازیافتی دیده می شود تا در مواد نو. زیرا استفاده مجدد و بازیافت پلاستیک نیاز به فرآیند های مکانیکی بیشتری دارد. همچنین بازیافت نادرست و جداسازی ناقص در هنگام فرآیند بازیافت حضور ذرات فلزی را در مواد بازیافتی محتمل می کند.

ناخالصی های فلزی همچنین می توانند از کارخانه شما وارد جریان تولید شوند:

  • سایش، فرسایش و تکه شدن قطعات مکانیکی
  • ورقه ورقه شدن و خرد شدن ابزارآلات فرآیند های مکانیکی
  • خرابی تجهیزات انتقال دهنده مواد
  • تبدیل، مقاوم سازی و تعمیرات که منجر به شکستن پیچ، مهره، ابزارآلات و ... می شود و به جریان محصول راه پیدا می کند.
  • خطاهای انسانی مثل انگشتر، دکمه، خودکار، ابزار و ...

 

اقدامات لازم برای کاهش ناخالصی  فلزی در فرایند شکل دهی پلاستیک

بسته به علت ناخالصی فلزی، اقدامات مختلف قابل تصور است:

1.بازرسی مواد ورودی

زمانی که مواد اولیه تهیه شد، بسیار ضروری است که قبل از وارد شدن به فرآیند تولید این مواد بازرسی شوند و ناخالصی های فلزی ناخواسته به سرعت از آنها جداسازی شوند. سیستم های متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) در دپارتمان های مواد اولیه به همین منظور در نظر گرفته می شوند.

 

2.آموزش اپراتورها

اپراتورهای کارخانه خود را آموزش دهید. اپراتورها فقط با دانستن رابطه علت و معلولی بین مشکلات و هزینه های مرتبط با آنها می توانند برای محافظت از ماشین آلات و سیستم ها اقدام کنند. زمانی که صحبت از ناخالصی فلزی در فرآیند تولید می شود، هر اپراتوری باید رابطه بین توقف تولید به دلیل خرابی دستگاه، شکایات مشتری و تعمیر و نگه داری را به خوبی بداند.

 

3.داشتن احتیاط بیشتر در هنگام فرآیند تعمیر و نگهداری

باید توجه ویژه ای به فرآیند تعمیر و نگهداری، مقاوم سازی و تبدیل داشت، حتی اگر این فرآیندها توسط شرکت های دیگر و با مسئولیت آنها انجام می پذیرد. بسیار مهم و حیاتی است که براده ها و خرده های فلزی که در اثر دریل کردن به وجود می آیند با احتیاط و دقت بسیار زیادی برداشته شوند تا از محصول نهایی تولید شده در برابر ناخالصی های فلزی محافظت به عمل آید.

 

4.نصب متال دتکتور (فلزیاب صنعتی)

نصب متال دتکتور در نقاط مهم در طول خط تولید می تواند به محافظت از محصولات، ماشین آلات و تجهیزات در برابر ناخالصی فلزی کمک کند. سیستم های متال دتکتور پیشرفته و مدرن قابلیت شناسایی ذرات بسیار ریز حتی در حد 0.3 میلیمتر را دارند. اساساً، کشف و از بین بردن ذرات حتی ریز به جلوگیری از آسیب به تجهیزات، افزایش کیفیت نهایی محصول وکاهش شکایات مشتری کمک می کند.

 

آیا شما فقط به فناوری آهنربا (مگنت) تکیه کرده اید؟

اگر چنین است، پس باید بدانید که آهنربا ها فقط قادر به جداسازی فلزات آهنی مغناطیسی هستند. حتی با وجود آهنربا، ناخالصی هایی  از جنس استنلس استیل (فولاد ضد زنگ) و سایر فلزات غیر مغناطیسی مانند مس، برنج یا آلومینیوم هنوز هم می توانند وارد تجیهزات، اکسترودر، دستگاه تزریق و یا دستگاه قالب گیری دمشی (دستگاه بادی) شما شوند. استفاده از یک جداساز آهنربایی (مگنت) منطقی است. با این حال ، مگنت ها همیشه باید در ترکیب با یک متال دتکتور مورد استفاده قرار گیرند تا آهن را از قبل جداسازی کرده و در نتیجه بار سنگین را در پایین دست متال دتکتور کاهش دهند.

 

 

 

کدام متال دتکتور را انتخاب کنیم؟

شکل زیر نمایی از متال دتکتور در قسمت های مختلف تولید در صنعت پلاستیک است. در ادامه متال دتکتور های قابل نصب بر روی هریک از قسمت های فرآیند شکل دهی در یک کارخانه شامل: واحد تولید گرانول و مستربچ، واحد ذخیره مواد، واحد انتقال مواد، واحد فرآیند شکل دهی و تولید (اکسترودر دومارپیچ، اکسترودر تک مارپیچ، دستگاه تزریق، دستگاه تولید پریفرم و دستگاه بادی) و واحد بازیافت و خرد کردن ضایعات را بررسی می نماییم.

 

متال دتکتور اکسترودر دومارپیچ، تک مارپیچ، خط تولید ورق، دستگاه تزریق پلاستیک، خط تولید پریفرم پت، خردکن و بازیافت، انتقال مواد و ذخیره مواد و سیلو

 

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) و مگنت برای سیلو و جامبو بگ در تولید گرانول، مستربچ

یکی از اساسی ترین قسمت هایی از صنعت پلاستیک که حضور متال دتکتور در آن به شدت احساس می شود، کارخانه هایی هستند که به تولید گرانول، مستربچ و ... می پردازند. همچنین استفاده از مگنت برای کمک به متال دتکتور می تواند بسیار موثر باشد.

I. مگنت بر خط  مدل MAGBOX: سیستم مگنت (آهنربا) صنعتی برای جداسازی ناخالصی های آهنی مغناطیسی. قابل نصب به راحتی بر روی خطوط لوله ای موجود در کارخانه شما. اطلاعات بیشتر

 II. متال دتکتور ثقلی (سقوط آزاد) ProSense:  متال دتکتور ثقلی با بالاترین میزان حساسیت برای انواع فلزات  با بهره گیری از تکنولوژی خلاقانه HRF  (فرکانس با رزولوشن بالا). طراحی مدولار این متال دتکتور اجازه می دهد تا سازگاری بهینه با نیازهای خاص مشتری و مواد فراهم شود.  اطلاعات بیشتر

 

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) سیلو، متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) جامبو بگ، متال دتکتور در تولید گرانول، متال دتکتور در تولید مستربچ

 

 

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) و مگنت برای ذخیره مواد اولیه، سیلو و  واحد خوراک دهی کارخانه

I. مگنت بر خط مدل MAGBOX  

II. متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای انتقال مواد به صورت پنوماتیک مدل GF : این نوع متال دتکتور برای نصب به صورت افقی، عمودی و مایل بر روی خطوط لوله ای که با فشار هوا یا خلاء به انتقال مواد اولیه (گرانول، مستربچ، ... ) از سیلو به ماشین آلات شکل دهی پلیمر می پردازد، می باشد. تشخیص و جداسازی ناخالصی های فلزی حتی در سرعت های بالا، بسیار موثر و با بازدهی بالا می باشد. ناخاصی های فلزی ریجکت شده بدون ایجاد مزاحمت برای جریان مواد، به محفظه ای دیگر منتقل می گردند. اطلاعات بیشتر

 

 

متال دتکتور سیلو فلزیاب صنعتی جامبو بگ متال دتکتور برای کیسه های گرانول متال دتکتور برای مستربچ

 

 

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای لوله های انتقال مواد اولیه به ماشین آلات صنعت پلیمر

I. متال دتکتور سری PROTECTOR متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای کاربردهایی با نرخ خروجی مواد کمتر هستند که در ورودی خوراک دهی به ماشین آلات فرایند شکل دهی نصب می شوند. سری PROTECTOR زمینه های کاربردهای مختلفی را شامل می شود - استاندارد ، بالاترین حساسیت به اسکن یا برنامه های کاربردی با درجه حرارت بالا. اطلاعات بیشتر

 II. متال دتکتور برای انتقال مواد به صورت پنوماتیک (با جریان هوا) مدل GF 

 

 

 

متال دتکتور فلزیاب صنعتی برای انتقال مواد انتقال گرانول انتقال پودر انتقال مستربچ به صورت پنوماتیک و یا با مکش

 

 

 

متال دتکتور برای اکسترودر تک ماردون (تک مارپیچ)

I. متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای انتقال مواد به صورت پنوماتیک (با جریان هوا) مدل GF 

II. متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) مدل PROTECTOR –MF  این متال دتکتور در درجه اول مناسب برای ماشین آلات فرآیند شکل دهی و اکسترودر هایی با ظرفیت خوراک دهی و خروجی بالا می باشد. سیستم ریجکت پنوماتیک آن جداسازی موثر و قابل اطمینانی را تضمین می نماید. اطلاعات بیشتر

 

 

متال دتکتور فلزیاب صنعتی برای اکسترودر تک مارپیچ دو مارپیچ تک ماردون دو ماردون خط تولید فیلم و ورق گرانول ساز پروفایل ساز دیباج صنعت پاسارگاد

 

 

 

متال دتکتور و مگنت برای اکسترودر دو ماردون (دو مارپیچ)

I. مگنت صنعتی بر خط EXTRACTOR-J   مگنت (آهنربای صنعتی) برای جداسازی فلزات مغناطیسی در لوله های Jacob انتقال مواد اولیه به دستگاه. قابلیت شناسایی گرانول ها تا 10 میلی متر را دارد. اطلاعات بیشتر

 II. متال دتکتور ثقلی (سقوط آزاد) مدل RAPID VARIO-FS سیستم جداسازی ناخالصی فلزی کم جا برای کابرد هایی که مواد به صورت سقوط آزاد و ثقلی به سمت پایین می آیند. ریجکت ناخالصی های فلزی از طریق فلپ جداسازی بسیار سریع بدون ایجاد اختلال در جریان مواد می باشد. اطلاعات بیشتر

 

 

 

متال دتکتور، فلزیاب صنعتی، مگنت صنعتی برای اکسترودر دومارپیچ، اکسترودر دوماردون، خطوط تولید فیلم، خطوط تولید ورق

 

 

 

متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) و مگنت برای دستگاه تزریق پلاستیک

I. متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای انتقال مواد به صورت پنوماتیک (با جریان هوا) مدل GF 

II. متال دتکتور مدل P-SCAN  این نوع متال دتکتور مناسب برای نصب بر روی خطوط لوله ای انتقال مواد می باشد. به عنوان مثال برای کاربردهای سقوط آزاد، لوله های انتقال پنوماتیک (با جریان هوا) یا انتقال با مکش. بسیار کم جا و دارای منطقه Metal Free Zone کاهش یافته. ) Metal Free Zone منطقه ای در اطراف متال دتکتور می باشد که باید عاری از هرگونه فلز ثابت یا متحرک باشد.) 

III. متال دتکتور نوار نقاله مدل GLS و GLS-R  متال دتکتور نوار نقاله با حساسیت بسیار بالا حتی برای تشخیص سیم در داخل ذرات پلاستیک اطلاعات بیشتر

IV. مگنت صنعتی بر خط SAFEMAG   دارای طراحی کامپکت و محکم (60 میلی متر). جدایی ایمن و بدون سایش را تضمین می کند. اطلاعات بیشتر

V. متال دتکتور سری PROTECTOR 

 

 

 

خرید دستگاه متال دتکتور، فلزیاب صنعتی برای دستگاه تزریق پلاستیک قیمت دستگاه متال دتکتور

 

 

 

متال دتکتور و مگنت صنعتی برای خط تولید پریفرم پت

I. متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) برای انتقال مواد به صورت پنوماتیک (با جریان هوا) مدل GF از مخزن مواد به خط تولید پریفرم

II. مگنت صنعتی بر خط EXTRACTOR-J   

III. متال دتکتور سری PROTECTOR 

 

 

 

خرید و فروش و قیمت دستگاه متال دتکتور، فلزیاب صنعتی، مگنت صنعتی برای خط تولید پریفرم پت، دستگاه تولید پریفرم پت

 

 

 

متال دتکتور و مگنت صنعتی برای واحد بازیافت و خرد کن کارخانه

I. متال دتکتور ثقلی (سقوط آزاد) مدل VARIO-FS   

II. متال دتکتور ثقلی (سقوط آزاد) مدل RAPID 4000 –FS متال دتکتور با بالاترین میزان حسایت برای شناسایی و جداسازی ناخالصی های فلزی در کابرد هایی که مواد سقوط آزاد دارند. اطلاعات بیشتر

III. متال دتکتور RAPID DUAL این نوع متال دتکتور برای شناسایی و جداسازی مواد فله در حال حرکت آرام مثل پرک و برای جریان مواد زیاد مناسب هستند.اطلاعات بیشتر

IV. مگنت صنعتی بر خط EXTRACTOR-J    

V. متال دتکتور نوار نقاله مدل GLS و GLS-R  

VI. متال دتکتور نوار نقاله برای سطوح صاف و شیب دار DLS  و DLS-R این متال دتکتور نوار نقاله ای تونلی قابلیت نصب بر روی نوار نقاله های موجود در کارخانه شما را دارد و دارای دقت تشخیص بالا در سراسر سیستم می باشد. متال دتکتور نوع DLS معمولا برای محافظت از خرد کن و آسیاب در قسمت بازیافت کارخانه مورد استفاده قرار می گیرد. اطلاعات بیشتر

VII. متال دتکتور نوار نقاله کوچک مدل ELCON این متال دتکتور نوار نقاله ای مناسب برای نوار نقاله های کوچک و مواد تا ارتفاع 100 میلیمتر می باشد. اطلاعات بیشتر

VIII. متال دتکتور ELS برای نوار نقاله این متال دتکتور تک صفحه می باشد و به صورت مستقیم زیر نوار نقاله جایی که ارتفاع مواد در حال گذر کم است و در نزدیکی نوار نقاله نصب می شود. یکی از کاربرد های معمول این نوع متال دتکتور بازرسی مسیر ورود به گرانول ساز می باشد. این متال دتکتور همچنین می تواند برای بازرسی و کیفی اجزای پلاستیک استفاده شود تا از عدم وجود شکستگی در داخل محصول اطمینان حاصل شود.اطلاعات بیشتر

 

 

 

خرید دستگاه متال دتکتور، فروش دستگاه متال دتکتور، قیمت دستگاه متال دتکتور، بهترین متال دتکتور دنیا و بهترین فلزیاب صنعتی اروپایی برای بازیافت، خردکن و خطوط اکستروژن، دستگاه تزریق، دستگاه بادی

 

 

 

آنالیز ذرات فلزی شناسایی شده

  نصب متال دتکتور مناسب یک گام مهم است. مرحله بعد، کاهش علل ورود ناخالصی فلزی قبل از رسیدن مواد به متال دتکتور ها هستند. یافته های مکرر نشان دهنده مشکلات در بالادست می باشد.

 

خلاصه و نتیجه گیری

آسیب جدی و فرسایش شدید تجهیزات و ماشین آلات صنعت پلیمر و پلاستیک همچون اکسترودرهای دو مارپیچ (Twin Screw Extruder)، اکسترودر های تک مارپیچ (Single Screw Extruder)، دستگاه تزریق پلاستیک، دستگاه های قالب گیری دمشی (دستگاه بادی) توسط وجود ناخالصی های فلزی در جریان محصول، خرید دستگاه متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) را تبدیل به امری الزامی برای محافظت بلند مدت از تجهیزات و ماشین آلات و همچنین صرفه جویی در هزینه های بعدی می کند.

وجود ناخالصی های فلزی در فرآیند تولید محصول می تواند به دلیل حضور ناخالصی در مواد اولیه، فرسایش تجهیزات تولیدی و خطاهای انسانی باشد.

نصب متال دتکتور به شما اجازه می دهد تا از ماشین آلات تولید خود برای بلند مدت محافظت کنید، از راندمان تولید بالاتر اطمینان حاصل کنید و از این روی سودآوری را بهینه سازید.

 

 

فراموش نکنید:

مشتری های شما، از شما انتظار ارائه محصولاتی با کیفیت بالا و بدون وجود ناخالصی فلزی دارند.

 

 

 

برای مشاوره، دریافت اطلاعات فنی، قیمت و اطلاعات خرید دستگاه متال دتکتور (فلزیاب صنعتی) مناسب برای کارخانه خود با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.