فیلتر کوالسر گاز در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

فیلتر کوالسر گاز در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

فیلتر کوالسر گاز در صنعت نفت، گاز  و پتروشیمی

از اوایل دهه 80 میلادی، فیلتر کوالسرهای گاز مایع نقش اساسی در صنعت نفت، گاز ، پتروشیمی و پالایش ایفا کرده اند. این مخازن که بعضاً به عنوان کوالسر جریان معکوس شناخته می شوند، برای حذف مقادیر متوسط آئروسل های مایع از جریان گازهای طبیعی طراحی شده است. همچنین از آنها برای محافظت از تجهیزات حساس استفاده می شود. در این مقاله شرکت دیباج صنعت پاسارگاد به معرفی فیلتر کوالسر ها با تمرکز بر کاربرد صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می پردازد و به اختصار به مزایای این کوالسر ها، کاربرد و نحوه عملکرد آنها می پردازد.

 

فیلتر نفت، گاز، پتروشیمی، کوالسر، فیلتر کوالسر، فیلتر صنعتی، تولید کننده فیلتر صنعتی، فیلتراسیون صنعتی، فیلتر پالایشگاهی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع فیلتر های صنعتی و فیلتر های صنعت نفت، گاز پتروشیمی

 

فیلتر کوالسر چیست؟

فیلتر کوالسر قطعه ای از تجهیزات صنعتی است که در صنایع نفت و گاز و صنایع پتروشیمی برای انجام ادغام یا کوالسنس استفاده می شود. ادغام یا کوالسنس فرآیند ایجاد تجمع از آئروسلهای مایع برای ایجاد قطرات به اندازه کافی بزرگ هستند که به طور گرانشی تخلیه می شوند. عملکرد یک فیلتر کوالسر برعکس عملکرد یک امولسیفایر می باشد.

 

 

فیلتر کوالسر، فیلتر صنعتی، فیلتر صنعت نفت، فیلتر نفت گاز پتروشیمی، فیلتراسیون صنعتی، تولید کننده فیلتر صنعتی، دیباج صنعت پاسارگاد

 

یک فیلتر کوالسر ممکن است به تنهایی یا به عنوان جزء یک واحد جداسازی بزرگتر استفاده شود. انتخاب نوع تجهیزات مناسب بستگی به ماهیت ماده ای دارد که باید جدا شود. به عنوان مثال، یک فیلتر کوالسر نفت یا یک فیلتر کوالسر سوخت می تواند به ترتیب برای بازیابی نفت یا سوخت از مخلوط آب و روغن استفاده شود در حالی که یک کوالسر گاز برای جداسازی گازها از امولسیون های گاز-سوخت یا گاز-آب استفاده می شود.

 

مزایای استفاده از فیلتر کوالسر گاز مایع در صنعت نفت، گاز، پتروشیمی

بهره وری: زمان کار تجهیزات را افزایش می دهد.

صرفه جویی: هزینه نگهداری را کاهش می دهد.

دوستدار محیط زیست: مصرف انرژی را کاهش می دهد.

طول عمر تجهیزات: تعویض تجهیزات را به تعویق می اندازد.

 

فیلتر صنعتی، دیباج صنعت پاسارگاد، فیتراسیون صنعتی، تولید کننده فیلتر صنعتی، تولید ایران، فیلتر صنعت نفت گاز پتروشیمی

 

فیلتر کوالسر های گاز مایع  چگونه از تجهیزات ضروری محافظت می کنند؟

 • فیلتر کوالسر های گاز مایع، از واحدهای آمین و جاذب گلیکول در برابر آلودگی هایی که منجر به ایجاد کف و از دست دادن مایعات می شود و هزینه مواد افزودنی شیمیایی را افزایش می دهد، محافظت می کند.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع، کمپرسورها را از گاز آلوده  محافظت می کند و در نتیجه از سایش زود هنگام قطعات داخلی جلوگیری به عمل می آورد.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع، توربین های گازی را  از ذرات کوچک و قطراتی که قطعات داخلی را آلوده می کنند محافظت می کند و از سایش و  در نهایت تعمیرات پرهزینه جلوگیری می کند.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع، از مبدل های حرارتی در برابر  آلودگی لوله ها که به تدریج بازده مبدل را کاهش می دهد، محافظت می کند.

 

کوالسر، فیلتر کوالسر، کوالسر گاز مایع، کوالسر مایع مایع، فیلتر صنعتی، فیلتر نفت گاز پتروشیمی پالایش، تولید کننده داخلی، فیلتراسیون صنعتی

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع فیلتر های صنعتی و فیلتر های صنعت نفت، گاز پتروشیمی

 

 • فیلتر کوالسر های گاز مایع، از مشعل های NOx و هیتر های گاز سوز محافظت می کند.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع،  از ایستگاههای اندازه گیری و تجهیزات اولتراسونیک حساس در مقابل آلودگی محافظت می کند تا از  قرائت نادرست جلوگیری شود.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع،  از مولکولارسیو ها در برابر روغن های روان کننده که سبب ایجاد مشکل در چرخه های احیا می شوند محافظت می کند.
 • فیلتر کوالسر های گاز مایع،  از سیستم های تبرید پروپان در برابر آلودگی روغن روان کننده توسط کمپرسورها محافظت می کند.

فیلتر کوالسر ها معمولاً آلاینده هایی را فیلتر می کند که بسیار ظریف تر از آلاینده های دیگر هستند. این آلاینده ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • آلاینده هایی از نوع آئروسل با کشش سطحی کم مثل روغنهای روان کننده سنتزی و هیدروکربنها.
 • محصولات جانبی حساس به برش در خوردگی ها مانند سولفید آهن و اکسید آهن.
 • مواد شیمیایی در خطوط لوله و کارخانجات که حذف آنها دشوار است.

 

فیلتر کوالسر گاز مایع چگونه کار می کند؟

آئروسل مایع در جریان گاز از طریق سه مکانیسم تشکیل می شود:

 1. جذب - حرکت مایع آزاد به جریان گاز

 2. تراکم - تبدیل بخار به مایع

 3. اتمیزه شدن - برش قطرات

به منظور جدا کردن قطرات کوچک، آنها  به قطرات بسیار بزرگتر و جریانهای مایع تبدیل می شود.  ادغام یا کوالسنس به معنای "رشد" است، و یک کوالسر گاز برهمکنش قطره قطره را تسهیل می کند و از طریق به دام انداختن مایعات جذب شده در مدیای فیلتر کارتریج سبب تجمع قطرات می شود.

 

فیلتر نفت گاز پتروشیمی، فیلتر کوالسر، کوالسر گاز مایع، کوالسر مایع مایع، فیلتراسیون صنعتی، تولید کننده داخلی، تولید کننده فیلتر

 سه مکانیسم اصلی ادغام یا کوالسنس به شرح زیر می باشد:

1. جلوگیری مستقیم

 2. ضربه اینرسی

 3. حرکت و انتشار براونی

 در هر کدام از مکانیسم های فیلتراسیون، هدف این است که احتمال برخورد قطرات با الیاف مدیای فیلتراسیون را به حداکثر برسانیم. یکی از عوامل مهم در ادغام و کوالسرها، استحکام مدیای فیلتراسیون شامل اندازه منافذ، قطرالیاف و توزیع یکنواخت آن است.

مدیای فیلتر کوالسر می تواند به صورت زیر باشد:

 • مدیای پلیتد ( چین دار): چین های متعدد برای کمک به ماکسیمم شدن مساحت فیلتراسیون
 • مدیای عمقی :یک ماتریس گرادیان مهندسی شده با ضخامت مشخص شده برای به حداکثر رساندن برخورد آلاینده ها و ادغام آئروسل های حساس به برش.

فیلتر نفت گاز پتروشیمی، پالایش، تولید کننده فیلتر صنعتی، فیلتراسیون صنعتی، فیلتر کارتریج، کوالسر، فیلتر کوالسر

 

دیباج صنعت پاسارگاد ارائه دهنده انواع فیلتر های صنعتی و فیلتر های صنعت نفت، گاز پتروشیمی

 

کاربرد فیلتر کوالسر در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی

فیلتر کوالسرها به طور گسترده ای در عملیات پایین دست نفت و گاز و صنایع پتروشیمی برای جداسازی مایع از مایع یا گاز مایع در طی فرآیندهای پالایش محصول استفاده می شوند. به عنوان مثال، از فیلتر کوالسر گاز مایع در بخش پایین دست برای جدا کردن بخار آب و هیدروکربن های مایع از جریان گاز طبیعی استفاده می شود تا از خلوص بالای محصول اطمینان حاصل شود.

علاوه بر این ، می توان از فیلتر کوالسرها برای محافظت از تجهیزات پالایشی در برابر خوردگی استفاده کرد. در صنعت پتروشیمی، کوالسرها به عنوان بخشی از سیستم های فیلتراسیون برای حذف بخار آب از محصولات قبل از ذخیره سازی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خرید انواع فیلتر های صنعتی، استرینر، فیلتر کوالسر و انواع سیستم های فیلتراسیون و جداسازی با متخصصین فنی شرکت دیباج صنعت پاسارگاد در تماس باشید.