بازیافت پلاستیک با رعایت اصول اقتصادی و ارزش افزوده بالاتر

 بازیافت پلاستیک با رعایت اصول اقتصادی و ارزش افزوده بالاتر

   

بازیافت پلاستیک با رعایت اصول اقتصادی و ارزش افزوده بالاتر

بازیافت پلاستیک به عنوان یکی از پایه های مهم اقتصاد چرخشی، راهکاری اصولی برای جلوگیری از افزایش پسماند پلاستیک، حفاظت از منابع و محیط زیست می باشد. چالش مهم در بازیافت پلاستیک این است که پلاستیک های جمع آوری شده برای بازیافت باید درجه خلوص بالایی داشته باشند. فقط در این صورت می توان آنها را از نظر اقتصادی بازیافت و به عنوان مواد با کیفیت بالا وارد چرخه تولید کرد. بازیافت پلاستیک با سودآوری بالا نیازمند خطوط بازیافت پلاستیک مدرن و استفاده از دستگاه هایی همچون دستگاه سورتینگ و جداسازی بطری و قطعات پلاستیکی مورد نظر از سایر ناخالصی ها، دستگاه جداسازی پرک بازیافتی بر اساس رنگ، اندازه، جنس پلاستیک، جداسازی فلز با استفاده از متال دتکتور و دستگاه آنالیز پرک بازیافتی برای اطمینان از کیفیت محصول نهایی می باشد. در این مقاله با معرفی دستگاه های متداول در صنعت بازیافت پلاستیک در دنیا، روش های افزایش بهره وری و ارزش افزوده از بازیافت پلاستیک به صنعتگران معرفی می گردد.

 

بازیافت پلاستیک، خط بازیافت پلاستیک، خط بازیافت پت با سود بیشتر، طرح بازیافت

دستگاه بازیافت پلاستیک

1. دستگاه سورتینگ بازیافت نوار نقاله برای حذف آلاینده ها و ناخالصی ها از اشیا بزرگ مثل بطری

این دستگاه سورتینگ بازیافت چند سنسوره از مدل VARISORT شرکت Sesotec می تواند علاوه بر کارخانه بازیافت پلاستیک در کارخانه های بازیافت دیگر همچون بازیافت فلز، بازیافت ضایعات الکترونیکی، بازیافت چوب و بازیافت زباله جامد نیز مورد استفاده قرار گیرد. دستگاه سورتینگ بازیافت شرکت Sesotec  جریان مخلوط را به بخش های واحد تقسیم می نماید و نقش مهمی در تضمین جداسازی ماده بازیافتی بسیار خالص با سودآوری در چرخه تولید بازیافت دارد. پسماندها به سرعت در نوار نقاله دستگاه سورتینگ پراکنده می شوند تا به منطقه تشخیص دستگاه  برسند. واحد ارزیابی الکترونیکی موقعیت دقیق محصولات ناخواسته را تعیین می کند و با زمان بندی و موقعیت یابی دقیق، نازل های مربوطه تزریق هوا را فعال می کند. این دستگاه سورتینگ بازیافت دارای طراحی مدولار و سنسور برای جداسازی رنگ و شکل، جداسازی فلز و جداسازی بر اساس جنس ماده می باشد. اطلاعات کامل در مورد این دستگاه را در اینجا مطالعه فرمایید.

 

دستگاه بازیافت پلاستیک، قیمت دستگاه بازیافت پلاستیک، کالر سورتر، سورتینگ، دستگاه بازیافت پت PET، سورتینگ بطری PET

 

2. دستگاه سورتینگ بازیافت ثقلی برای حذف آلاینده ها و ناخالصی ها از پلاستیک های خرد شده و پرک

این دستگاه سورتینگ بازیافت ثقلی مدل Flake Purifier شرکت Sesotec مخصوص سورتینگ، تفکیک و جداسازی پرک های بازیافتی پلاستیک می باشد. لازم به ذکر است که برای بازیافت اشیا ریز در صنایع دیگر همچون زباله های الکتریکی، شیشه و ... مدل های دیگری موجود می باشد. این دستگاه سورتینگ پلاستیک برای جداسازی پرک های مخلوط PET، HDPE و دیگر پلاستیک ها مورد استفاده قرار می گیرد. نظر به اینکه طراحی این دستگاه سورتینگ بازیافت پلاستیک به صورت مدولار می باشد، انواع سنسور های مختلف برای جداسازی آلاینده های مختلف در آن استفاده می شود و دستگاه دارای سنسور های چند گانه می باشد. سنسور برای جداسازی انواع فلزات آهنی و غیر آهنی از بین پرک های PET، HDPE و ...، سنسور برای جداسازی و تفکیک رنگ پرک ها (کالر سورتر)، سنسور برای جداسازی و تفکیک پرک ها بر اساس جنس پلاستیک. سپس اطلاعات ارائه شده ی هر سنسور توسط واحد ارزیابی بر اساس فناوری هشت هسته ای با سرعت فوق العاده بالا پردازش می شود و در نهایت جداسازی مواد توسط واحد فشار هوا انجام می شود. جداسازی PVC از پرک PET از این طریق به آسانی ممکن می شود. اطلاعات کامل در مورد این دستگاه را در اینجا مطالعه فرمایید.

 

دستگاه سورتینگ پرک، دستگاه بازیافت پلاستیک، بازیافت پلاستیک سودآور، افزایش درامد از بازیافت، سرمایه گذاری در بازیافت، سورتینگ، سورتر

3. دستگاه آنالیز پرک بازیافتی

یکی از عوامل مهم در سودآوری بازیافت پلاستیک برای صنعتگران پلاستیک، کیفیت پرک های بازیافت شده می باشد. بسته به کاربرد مورد استفاده از مواد بازیافت شده پلاستیک، آنالیز دقیق دستی، آنالیز بصری و یا آنالیز حرارتی برای ارزیابی کیفیت لازم می باشد. آنالیز نمونه پرک بازیافت شده، به عنوان ابزاری برای ارزیابی اثربخشی فرآیند سورتینگ بازیافت نیز استفاده می شود. این نوع آنالیز ها زمان بر و هزینه بر می باشند.

شرکت Sesotec آلمان، به عنوان یکی از پیشتازان در عرصه تجهیزات صنعت بازیافت و همچنین بازیافت پلاستیک، با ارائه دستگاه Flake Scan  به صنعتگران پلاستیک این قابلیت را می دهد که به آسانی به آنالیز مواد بازیافتی بپردازند. فقط در عرض چند دقیقه، دستگاه می تواند با اطمینان کیفیت دقیق پرک های بازیافتی پلاستیک را تعیین کند. سیستم آنالیز   FLAKE SCAN داده هایی را ارائه می دهد که می توان به سرعت از آنها استفاده کرد و تصمیم گیری در مورد اینکه آیا پرک های بازیافت شده پلاستیک برای کاربرد و استفاده جدید سودآور هستند یا خیر. همچنین می تواند بینشی در مورد اثر بخشی یک فرایند بازیافت کامل ایجاد کند و به شما اطمینان دهد که اجزای جداگانه کارخانه همانطور که باید کار می کنند.

 

بازیافت پلاستیک، خط بازیافت پلاستیک، دستگاه بازیافت پلاستیک، آنالیز پرک، بازیافت PET

 

ترکیبی از سه سنسور رنگی، NIR و متال دتکتور با شناسایی ناخالصی های رنگی، انواع پلاستیک و آلاینده های فلزی، به طور اتوماتیک، آنالیز دقیق و قابل تکرار از نمونه مواد را فراهم می کند. ترکیب هر دسته از پرک های بازیافتی پلاستیک را می توان در عرض چند دقیقه تعیین کرد. با حجم نمونه ای به اندازه هشت لیتر می توان به نتایج رسید. با حداکثر توان عملیاتی، FLAKE SCAN می تواند تا 20 کیلوگرم در ساعت را مورد آنالیز قرار دهد. این دستگاه همچنین با یک صفحه لمسی و همچنین گزارش و بایگانی خودکار، کارکرد آسان را ارائه می دهد.

 

4. دستگاه متال دتکتور

متال دتکتور با هدف جداسازی انواع فلزات مغناطیسی و غیر مغناطیسی در قسمت های مختلف فرآیند بازیافت و شکل دهی پلیمر ها مورد استفاده قرار می گیرد. تفاوت اصلی دستگاه متال دتکتور با مگنت صنعتی در این است که مگنت صنعتی فقط توانایی جداسازی فلزات مغناطیسی را دارد و استفاده از مگنت صنعتی به تنهایی ریسک خرابی دستگاه های پایین دست را به دلیل حضور فلزات غیر مغناطیسی بالا می برد. مگنت صنعتی همواره به همراه متال دتکتور با هدف کاهش بار ناخالصی مغناطیسی مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع مختلف متال دتکتور های مورد استفاده در صنعت پلاستیک به شرح زیر می باشد:

 

 

 

5. خط بازیافت پلاستیک

خط بازیافت پلاستیک بر اساس نوع و شکل پلاستیک متفاوت می باشد. یکی از متداول ترین خطوط بازیافت پلاستیک، خط بازیافت بطری PET  می باشد. همچنین برای بازیافت فیلم های کشاورزی، فیلم های مورد استفاده در کیسه های بسته بندی و غیره از خط بازیافت فیلم LDPE استفاده می شود. نوع دیگری از پلیمر که مورد بازیافت قرار می گیرد ظروف سخت HDPE می باشد که از طریق خط بازیافت HDPE بازیافت می شوند. PVC یکی دیگر از پلاستیک های قابل بازیافت است که با استفاده از خط بازیافت PVC به چرخه تولید باز می گردد. برای مطالعه در زمینه واحد های مختلف خطوط بازیافت اینجا را مطالعه بفرمایید.

 

مزایای دستگاه های سورتینگ پلاستیک Sesotec چیست؟

شرکت آلمانی  Sesotec بیش از 40 سال تجربه یکی از پیشتازان عرصه ساخت تکنولوژی های تفکیک و جداسازی آلاینده ها بوده است و راهکار های استاندارد و همچنین راه کارهای کاملاً سفارشی مطابق با درخواست مشتری را برای شرکت های بازیافت پلاستیک بطور خاص تهیه کرده و طیف وسیعی از سورتینگ، تفکیک و جداسازی آلاینده ها را پوشش می دهد. دستگاه های سورتینگ بازیافت پلاستیک شرکت Sesotec از اشیا بزرگتر مثل بطری های PET تا اشیا کوچکتر مثل پرک های پت (PET) را شامل می شوند.

 

بازیافت پلاستیک، دستگاه بازیافت پلاستیک، خط بازیافت پلاستیک، دستگاه سورتینگ، سورتینگ بطری، سورتینگ پرک، کالر سورتینگ، کالر سورتر

 

دستگاه های سورتینگ بازیافت پلاستیک Sesotec با دقت، سرعت و کارایی بالا کار می کنند. کیفیت بهتر مواد پلاستیک بازیافت شده، سطح توان بیشتر و از دست دادن کمتر مواد باعث افزایش ارزش افزوده در این دستگاه ها در فرایند بازیافت پلاستیک می شود. این دستگاه های سورتینگ مورد استفاده در بازیافت پلاستیک همچنین می توانند کارهای جداسازی پلاستیک پیچیده را با اطمینان انجام دهند. این دستگاه ها  برای پیش مرتب سازی مواد، چک کردن کیفیت و همچنین مرتب سازی یا جدا سازی موارد زیر استفاده می شوند:

رنگ

فلزات

پلاستیک ، مانند PET ، HDPE ، PVC و موارد دیگر

آلاینده ها ، مانند چوب ، کاغذ و بیوپلاستیک

کلیه سیستم های Sesotec دارای طراحی مدولار هستند. بسته به کاربرد ، اجزای لازم برای یک کار مرتب سازی خاص می توانند در یک دستگاه ترکیب شوند.

 

دستگاه سورتر، دستگاه سورتینگ، متال دتکتور، دستگاه بازیافت پلاستیک، خط بازیافت پلاستیک

 

چه نوع پلاستیک هایی قابل بازیافت و جداسازی با دستگاه سورتینگ Sesotec هستند؟

دستگاه های سورتینگ Sesotec برای جداسازی بطری، لیوان، فیلم پلاستیکی، پرک پت (محصول بازیافت بطری PET) مورد استفاده قرار می گیرند. یک دستگاه خرد کن در کارخانه بازیافت بطری های پت (PET) را خرد می کند. پس از این مرحله، دستگاه سورتینگ قطعات خرد شده پلاستیک را بر اساس رنگ جداسازی می نماید و دیگر آلودگی ها را از بین می برد. این امر باعث ایجاد پلاستیک های خرد شده همگن بر اساس رنگ و نوع می شود که می تواند به محصولات جدید و باکیفیت تبدیل شود. با استفاده از دستگاه های سورتینگ Sesotec برای بازیافت پلاستیک میزان بازیافت تا 100 درصد امکان پذیر است.

 

بازیافت PET با ارزش افزوده بالا

برای بازیافت بطری های پت (PET) (بطری آب، بطری نوشابه و ...) شرکت SESOTEC راه کار هایی را ارائه می دهد که مواد خارجی را از جریان ضایعات پت (PET) جداسازی نموده و آنها را از ضایعات در هم به ضایعات جداسازی شده با خلوص بالا تبدیل می نماید. بسته به میزان آلودگی، خلوص و جداسازی بطری و پرک پت (PET) با استفاده از فرآیند های جداسازی چند مرحله ای تا 100% می رسد. این مراحل جداسازی ضایعات بطری و پرک پت (PET) با این درجه از خلوص بالا سبب افزایش ارزش افزوده از بازیافت پلاستیک و بازگشت پلاستیک به چرخه تولید در بهترین حالت ممکن می شود.

 

خط بازیافت PET، دستگاه بازیافت PET، بازیافت پلاستیک، دستگاه بازیافت پلاستیک

 

بازیافت و جداسازی پرک های پت (PET) با هدف اطمینان از کیفیت

پرک های پت (PET) ممکن است حاوی ناخالصی های فلزی کوچکی باشند که در هنگام فرآیند شکل دهی در تزریق پریفرم پت (PET) و یا فرایند اکستروژن ورق از پرک بازیافتی پت (PET) ایجاد مشکل کنند و باعث خرابی ماشین آلات و تولید ناقص شوند. سیستم های تشخیص و جداسازی SESOTEC با اطمینان ناخالصی های فلزی مغناطیسی و غیر مغناطیسی و انواع دیگر ناخالصی را از پرک پت (PET) جداسازی می نمایند. این دستگاه های سورتینگ سبب محافظت از ماشین آلات قالب گیری تزریق و اکسترودر های تولید ورق می شوند و کیفیت محصول را تضمین می نمایند.

 

راهکار سودآوری بازیافت را از ما بخواهید.

 

برای کسب اطلاعات فنی و مشاوره خرید دستگاه های بازیافت شامل خط بازیافت پلاستیک، دستگاه سورتینگ بطری، دستگاه سورتینگ پرک، کالر سورتر، متال دتکتور، آنالیزور پرک با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.​​​​​