فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی چیست؟

فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی متشکل از لایه های متعدد با معماری لایه مهندسی شده و کاملا متفاوت از فیلم های متداول در بازار می باشد. این فیلم 11 لایه فوق نفوذ ناپذیر (High Barrier)  با هدف جلوگیری از ورود اکسیژن و بخار آب و با هدف افزایش زمان ماندگاری محصول، طراحی و با دستگاه آلمانی تولید شده است. تفاوت بارز در یک فیلم معمولی و فیلم تخصصی بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی در مقدار OTR  و WVTR آن می باشد.  

 

فیلم بسته بندی گوشت تازه و فرآورده های گوشتی نفوذ ناپذیر با افزایش ماندگاری گوشت

 

OTR نرخ عبور اکسیژن از فیلم بسته بندی گوشت و WVTR نرخ عبور بخار آب از فیلم بسته بندی گوشت می باشد. حضور EVOH، PA و BoPET با ایجاد ساختار نفوذ ناپذیر و فوق نفوذ ناپذیر (Barrier & high Barrier)، نرخ عبور اکسیژن و بخار آب و دیگر گازها را به شدت کاهش می دهد و از این طریق مدت زمان ماندگاری گوشت و فرآروده های گوشتی را در بسته بندی افزایش می دهد.  اگر برای بسته بندی محصولات خود از روش وکیوم (ایجاد خلاء)  و یا از روش MAP (اتمسفر اصلاح شده توسط دی اکسید کربن و نیتروژن) استفاده می کنید، باید بدانید که عدم وجود فیلم نفوذ ناپذیر برای محافظت از اتمسفر ایجاد شده، تمامی زحمات شما را از بین می برد. فیلم های معمولی با نرخ OTR و WVTR بالا نمی توانند نسبت گاز وارد شده  و یا خارج شده از بسته بندی محصول را حفظ کنند و پس از مدت زمانی به دلیل ایجاد اختلاف غلظت گاز در خارج از بسته بندی و در داخل بسته بندی و به دلیل اجازه نفوذ انواع گاز (ورود و خروج) در فیلم های معمولی شرایط به حالت معمولی بازگشته و عملا همه تلاش های تولید کننده  برای بسته بندی گوشت با تاریخ مصرف و زمان ماندگاری بالا بی ثمر می ماند.

 

بسته بندی گوشت با فیلم تخصصی برا افزایش تاریخ مصرف و زمان ماندگاری محصول

 

عوامل موثر در بسته بندی گوشت و مرغ و فرآورده های گوشتی

تاریخ مصرف، مهمترین عامل در خرید گوشت و مرغ توسط مصرف کننده می باشد. ظاهر گوشت و مرغ، تأثیر بسیار زیادی در تصمیم مشتری برای خرید گوشت قرمز تازه و یا مرغ خواهد داشت. بسته بندی تخصصی گوشت و مرغ عامل اساسی در نگه داری رنگ، افزایش تاریخ مصرف و زمان ماندگاری محصول خواهد بود. بزرگ ترین هنر بسته بندی اصولی، نگه داری مواد غذایی برای مدت زمان طولانی تر و جلوگیری از هدررفت می باشد. در یک بسته بندی تخصصی برای گوشت و مرغ نیاز به عوامل زیر می باشد:

 

فیلم و ورق بسته بندی تخصصی گوشت با هدف افزایش مدت زمان تاریخ مصرف

 

مشخصات فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی

  • مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش (UV) : این خاصیت سبب می شود تا از رنگ گوشت تازه و  فرآورده های گوشتی بسته بندی شده در مقابل نور محافظت به عمل آید.
  • عملکرد قدرتمند ضد تعریق Anti Fog: یکی از مشکلات تولید کنندگان گوشت و فرآورده های گوشتی تعریق محصول در بسته بندی می باشد که باعث زشت شدن نمای خارجی محصول و عدم تمایل خرید محصول توسط مصرف کننده نهایی شود. استفاده از این فیلم های تخصصی بسته بندی گوشت و مرغ و فرآورده های گوشتی مشکل تعرق محصول بر روی بسته بندی را از بین می برد.
  • عملکرد خاص باز و بسته شدن بسته بندی در دمای اتاق و دمای فریزر reclosable: به دنبال تغییر رفتار مصرف کننده و تمایل وی به باز و بسته کردن مکرر بسته بندی برای مصرف محصول در تعداد دفعات، امروزه reclosable بودن بسته بندی عاملی مهم در انتخاب شدن محصول نهایی توسط مصرف کننده می باشد. به عنوان مثال، مصرف کننده تمایل دارد تا برای یک وعده غذایی 4 عدد کالباس را از بسته بندی خارج کند و باقیمانده محصول را به صورت بسته بندی مهر و موم شده، برای افزایش مدت زمان ماندگاری، دوباره در یخچال منزل خود قرار دهد. فیلم های تخصصی بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی با دارا بودن خواص باز شدن Peel و بسته شدن Seal بسیار عالی به مصرف کننده نهایی کمک می کند تا به راحتی بسته بندی مواد غذایی خود را بارها باز و بسته نماید.
  • قابلیت مهروموم شدن (seal) بسیار قوی بر روی سطوح مرطوب و روغنی: با توجه به اینکه در بسته بندی مواد غذایی همچون گوشت و فرآورده های گوشتی لزوما نمی توان محیط را از رطوبت و روغن عاری نمود، فیلم بسته بندی گوشت و فراورده های گوشتی ما به گونه ای طراحی و تولید شده است که حتی در حالتی که روطبت وروغن نیز وجود داشته باشد به خوبی مهر و موم شود. این خاصیت بر روی ظروف PE، PP، PS و PVC قابل استفاده می باشد.
  • ساختار نفوذناپذیر PA/PE، ساختار فوق نفوذ ناپذیر PA/EVOH/PE: فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی بسته به نیاز کارخانه های تولید و بسته بندی گوشت با OTR و WVTR های مختلف به صورت فیلم نفوذ ناپذیر Barrier و فوق نفوذ ناپذیر High Barrier ارائه می شود.
  • فیلم تحتانی منعطف با قابلیت ترموفرم شدن: فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی علاوه بر استفاده به عنوان Lid یا پوشش فوقانی بسته بندی، به عنوان فیلم تحتانی در فرآیند بسته بندی وکیوم ترموفرمینگ مورد استفاده قرار می گیرد.
  •  ساختار استریل: فیلم ها مطابق با قوانین FDA و EU بوده و مخصوص بسته بندی در تماس با مواد غذایی می باشد.
  • لامینیشن فوق نفوذناپذیر: فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی می تواند به عنوان فیلم لامینیشن فوق نفوذ ناپذیر برای ورق های ترموفرمینگ نیمه سخت PET و PVC مورد استفاده قرار گیرد و از این طریق علاوه بر فیلم فوقانی، ظرف تحتانی بسته بندی نیز فوق نفوذ ناپذیر گردد.
  • پرینت با رزولوشن بالا: در هنگام سفارش فیلم بسته بندی، می توانید طراحی خود را ارسال نمایید و فیلم پرینت شده با لوگو و طراحی مد نظرتان را تا 10 رنگ با کیفیت چاپ فوق العاده با رزولوشن بسیار بالا، به صورت مات، براق یا جزئی دریافت نمایید و در طراحی بسته بندی خود گامی فراتر بردارید.

 

فیلم و ورق بسته بندی گوشت، مرغ، ماهی، تن ماهی

 

فیلم بسته بندی گوشت و فرآورده های گوشتی برای چه محصولاتی مناسب است؟

این فیلم تخصصی برای انواع گوشت تازه، گوشت قرمز قطعه شده، گوشت چرخ کرده، گوشت فرآوری شده مثل سوسیس، کالباس، همبرگر، مرغ، ناگت مرغ ، شنیسل مرغ و ... مناسب می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر و طراحی فیلم مطابق با محصول خود با متخصصین شرکت دیباج صنعت پاسارگاد تماس حاصل فرمایید.