ترموفرمینگ چیست؟ 

ترموفرمینگ از دو واژه "ترمو" و "فرمینگ" تشکیل شده است. "ترمو" به معنی حرارت دهی و و "فرمینگ" به معنی شکل دهی می باشد. این واژه در سال 1980 مرسوم شد و قبل از آن به وکیوم فرمینگ یا پرژرفرمینگ معروف بود. خوراک دستگاه ترموفرمینگ ورق های پلیمری ترموفرم هست. پلیمرهای ترموفرم در اثر حرارت ذوب می گردند و در دمای مناسب قابلیت شکل گیری دارند. محصول نهایی دستگاه ترموفرمینگ، ظروف یکبار مصرف پلاستیکی می باشند. درفرآیند ترموفرمینگ ورق پلاستیکی باید به صورت یکنواخت حرارت ببیند و زمانی که به نقطه نرمینگی خود رسید آماده فرم دهی می باشد. در بعضی از ورق های پلاستیکی همچون PP پلی پروپیلن نیاز به پیش حرارت دهی وجود دارد و اگر تولید اصلی یک کارخانه ظروف PP می باشد یک پیش گرم کن باید به تجهیزات اضافه گردد. لازم به ذکر است که حرارت دهی نباید بیش از اندازه به ورق پلاستیکی اعمال شود زیرا موجب تخریب پلیمر و از دست رفتن خواص فیزیکی مکانیکی، یا شل شدن ورق و نازک شدن ضخامت محصول نهایی می شود. از طرف دیگر حرارت دهی نباید کمتر از حد مورد نظر باشد زیرا در این حالت تنش های القایی اضافی در ماده باقی می ماند و موجب اعوجاج ظروف یکبار مصرف تولیدی می گردد.

 

 

دستگاه ترموفرمینگ از چه بخش هایی تولید شده است؟

 

دستگاه های ترموفرمینگ ایستگاهی شرکت Mikformen  از قسمت های زیر تشکیل شده است:

بازکننده رول دستگاه ترموفرمینگ

همان طور که اشاره شد خوراک دستگاه ترموفرمینگ رول های پلاستیک می باشند و در ابتدا دستگاهی به عنوان unwinder یا بازکننده رول رول ها را به سمت قسمت های بعدی دستگاه هدایت می نماید. این بخش از دستگاه ترموفرمینگ، مجهز به سیستم بالابر هیدرولیک رول تا وزن 1200 کیلوگرم می باشد. این دستگاه قابلیت کار با دو رول را دارد و دارای سیستم تنظیم سرعت رول نیز می باشد.

 

آنوایندر دستگاه ترموفرمینگ برای تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

 

پیش گرم کن دستگاه ترموفرمینگ

بعضی از ورق های پلاستیکی همچون PP نیاز به دستگاه پیش گرم کن دارند به همین دلیل این دستگاه به عنوان تجهیزات اختیاری در هنگام خرید دستگاه ترموفرمینگ می باشد. این دستگاه دارای بارگزاری آسان و سریع می باشد.ظرفیت 18متر ورق پلاستیک را دارد و از طریق هوای داغ به پیش گرمایش جهت آماده سازی ورق برای ترموفرمینگ می پردازد.

واحد فرم دهی دستگاه ترموفرمینگ

واحد فرمدهی وظیفه شکل دهی ورق به ظروف یکبار مصرف پلاستیکی را دارد. همه واحد های فرم دهی دستگاه ترموفرمینگ شرکت Mikformen  به صورت 4 ستونه طراحی شده اند. فرم دهی هم از طریق خلا (وکیوم فرمینگ) و هم از طریق فشار هوا ممکن می باشد. یکی از عوامل مهم در طراحی این واحد دستگه ترموفرمینگ، سهولت در تغییر قالب به همراه سیستم قفل مرکزی می باشد. تولید هر یک از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی نیاز به قالب مجزا برای ترموفرمینگ دارد. تولید کنندگان می توانند دستگاه ترموفرمینگ خود به همراه پلاگ اسیست سفارش دهند و از این طریق قالب گیری بسیار دقیق تری داشته باشند. لازم به ذکر است پلاگ اسیست ها از صفحه نمایش دستگاه ترموفرمینگ کنترل می شوند. ارتفاع قالب ها به طرز دقیق و موتورایز شده در حد دقت 0.03 میلیمتر تنظیم می شود.

 

واحد فرمینگ دستگاه ترموفرمینگ برای تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

 

واحد پانچینگ دستگاه ترموفرمینگ

این واحد مخصوص تولید کنندگان ظروف یکبار مصرفی است که در طراحی خود نیاز به ایجاد حفره بر روی محصول دارند. به عنوان مثال لیوان آیس پک برای جای نیاز به پانچ دارد.

 

واحد پانچینگ دستگاه ترموفرمینگ برای تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیک

 

واحد برش دستگاه ترموفرمینگ

دقت عامل تعیین کننده در واحد برش دستگاه ترموفرمینگ می باشد. واحد های برش این دستگاه مجهز به تنظیم دقیق ارتفاع قالب از طریق انکودر کنترل و موتور asynchronous  می باشد. دارای سیستم تنظیم تیغه موتورایز شده در جهت طولی و عرضی می باشد. دارای واحد سرمایش/گرمایش با تیغه های قابل تعویض از پایین به بالا و از بالا به پایین می باشد. دارای سیستم تغییر قالب بسیار سریع و واحد کنترلی پنوماتیک می باشد. دارای حرکت به سمت جلو در ورق های شکننده می باشد.

 

واحد برش دستگاه ترموفرمینگ، خط تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیک

 

واحد جمع آوری محصول دستگاه ترموفرمینگ

روند نرمال جمع آوری ظروف یکبار مصرف تولید شده از طریق انباشته سازی به سمت بالا از طریق سیستم های کنترل شده تحت سروو موتور می باشد. تنظیم گام و سرعت انباشته سازی نیز از طریق سروو موتور انجام می پذیرد. برای ورق های شکننده حرکت به سمت جلو درجهت ورق در نظر گرفته می شود. محصولات بر روی نوار نقاله به حرکت در می آیند و در صورت تمایل تولید کننده ظروف یکبار مصرف نوار نقاله بلند تر و دستگاه بالابر هم به تجهیرات این قیمت اضافه می گردد. انباشته سازی نوع A-B از طریق سیستم های پنوماتیک به عنوان حالت استاندارد ارائه می شود و در صورت تمایل تولید کننده ظروف یکبار مصرف این انباشته سازی با استادهاز موتورهای سروو نیز ارائه می گردد. یکی دیگر از حاالت های انباشته سازی که به صورت انتخابی در اختیار تولید کنندگان ظروف گذاشته می شود، انباشته ساز رباتیک با استفاده از خلاء می باشد.

 

واحد انباشته سازی دستگاه ترموفرمینگ و خط تولید ظروف یکبار مصرف

 

واحد جمع آوری ضایعات ترموفرمینگ

در این قسمت دوربرهای دستگاه ترموفرمینگ جمع آوری می شوند و می توانند به صورت مستقیم به واحد خرد کن نیز هدایت شوند تا پس از بازیافت دوباره از آنها در تولید ورق پلاستیکی استفاده گردد.

 

ظرفیت تولید دستگاه ترموفرمینگ 

ظرفیت تولید یک کارخانه تولید ظروف یکبار مصرف منتج از عواملی چون سیکل تولید، نوع ورق پلاستیکی،عمق ترموفرمنیگ، قدرت دستگاه ترموفرمینگ و عرض دستگاه می باشد. شرکت Mikformen دستگاه های ترموفرمینگ خود را با در عرض ورق های 65، 85، 90، 100 سانتی متر و با سیکل های بسیار پر سرعت 75، 75، 60 , 50  سیکل در دقیقه به ترتیب تولید می نماید. مشخصات کامل هر یک از دستگاه های ترموفرمینگ ذکر شده در انتهای صفحه به صورت کامل ذکر شده است.

 

قالب دستگاه ترموفرمینگ

قالب دستگاه ترموفرمینگ یکی از شاخص های مهم در تعیین ظرافت و کیفیت ظاهری محصول می باشد. شرکت Mikformen علاوه بر دستگاه ترموفرمینگ، قالب های دستگاه ترموفرمینگ را به پشتوانه تجربه بلند مدت خود تولید می نماید.

 

قالب دستگاه ترموفرمینگ

 

محصولات قابل تولید توسط دستگاه ترموفرمینگ

محصولات قابل تولید توسط دستگاه ترموفرمینگ، طروف یکبار مصرف پلاستیکی می باشند. دستگاه ترموفرمینگ می تواند ورق های پلاستیکی مختلف همچون ورق PET، ورق PP، ورق PS، ورق PLA ، ورق PVC و ... را تبدیل به انواع ظروف یکبار مصرف نماید. ظروف یکبار مصرف تولیدی توسط دستگاه ترموفرمینگ به شرح زیر می باشند: بشقاب یکبار مصرف، کاسه فانتزی یکبار مصرف، ظرف خورشتی یکبار مصرف، لیوان یکبار مصرف، پیش دستی یک بار مصرف، سینی یکبار مصرف فانتزی، لیوان مک دونالد، ظرف غذا تک پرس، لانچ باکس، در لیوان پنیر، لیوان بستنی، لیوان پنیر، ظروف بسته بندی شکلات، ظروف میوه، دیس یکبار مصرف، درب لیوان یک بار مصرف، کاسه یک بار مصرف، ظرف غذا یک بار مصرف، درب خورشتی یکبار مصرف، لیوان آیس پک، ظرف غذا دو خانه، ظرف غذا چند خانه، ظرف غذا دو پرس، ظرف کرکره نیم پرسی، ظرف غذا یکبار مصرف بلند ، شانه تخم مرغ، ظرف میوه و انواع ظروف یکبار مصرف درخواستی.

 

محصولات دستگاه ترموفرمینگ

 

مشاوره خرید دستگاه ترموفرمینگ

برای مشاوره خرید دستگاه ترموفرمینگ می توانید راهنمای تهیه شده توسط شرکت دیباج صنعت پاسارگاد را مطالعه نمایید و یا با متخصصین این شرکت تماس حاصل فرمایید.

 

گروه مهندسی و بازرگانی دیباج صنعت پاسارگاد